Presentation is loading. Please wait.

Presentation is loading. Please wait.

How much does owning a pet cost? Pets need lots of supplies!

Similar presentations


Presentation on theme: "How much does owning a pet cost? Pets need lots of supplies!"— Presentation transcript:

1 How much does owning a pet cost? Pets need lots of supplies!

2 In this lesson you will learn how to add up to four 2-digit numbers by using place value.

3 Let’s Review HundredsTensOnes 267 200 60 7

4 Let’s Review Numbers can be represented in different ways. 3 tens and 2 ones 2 tens and 12 ones = 32

5 Addends can be grouped in any order to get the same sum. (2 + 2) + 3 (3 + 2) + 2 =

6 A Common Misunderstanding Thinking that numbers must be added in order. + 6 + 4=4 + 6 Numbers can be added in any order to get the same sum.

7 Core Lesson 59 + 17 + 25 + 43 Crate - $59 Collar - $17 Leash - $25 Toys - $43 Crate - $59 Collar - $17 Leash - $25 Toys - $43 How much will owning a dog cost? I can use place value to help me add. 50 +10 + 20 40 + = 120 9 + 7 + 5 + 3 50 + 50 10 14 + = 24 120 +24 $144

8 Core Lesson 65 + 22 + 30 + 37 Will my supplies cost more or less than a dog’s supplies? Tank - $65 Plants - $22 Pump - $30 More Fish - $37 Tank - $65 Plants - $22 Pump - $30 More Fish - $37 60 + 20 + 30 + 30 80 + 60 8 tens + 6 tens = 14 tens =140 Now I can add the ones together. 5 + 2 + 7 7 + 7 =14 140 +14 $154

9 Core Lesson 25 + 8 + 7 + 11 How much will my supplies cost? Cage - $25 Wheel - $8 Bedding - $7 Water Bottle - $11 Cage - $25 Wheel - $8 Bedding - $7 Water Bottle - $11 I can first add the tens together and then the ones. 20 + 10= 30 5 + 8 + 7 + 1 5 + 16 8 + 8 is 16. 10 + 11 = 21 5 + 16 can be thought of as 1 ten + 11 ones. 30 +21 $51

10 In this lesson you have learned how to add up to four 2-digit numbers by using place value.


Download ppt "How much does owning a pet cost? Pets need lots of supplies!"

Similar presentations


Ads by Google