Presentation is loading. Please wait.

Presentation is loading. Please wait.

Managing In Tough Times “Bits & Tips” Youth: Fast Food Costs.

Similar presentations


Presentation on theme: "Managing In Tough Times “Bits & Tips” Youth: Fast Food Costs."— Presentation transcript:

1 Managing In Tough Times “Bits & Tips” Youth: Fast Food Costs

2 Fast-Paced Society Age of “Soccer Moms”; it can be too easy to make a habit of grabbing food to go. Children are watching the choices their parents make.

3 Financial Tidbits: Fast Food Restaurants An average meal at a fast food restaurant costs around $6. Try limiting the drive- thru to no more than once a week to save money and calories!

4 Financial Tidbits: Coffee Shops Students like to study at coffee shops. Instead of spending $4 on specialty coffees, suggest creating a study group at a local library or at home.

5 Financial Tidbits: Concession Stands Buying food at concession stands can be unhealthy and pricey. Encourage your child to save the cash and keep healthy snacks in his or her backpack.

6 Financial Tidbits: Vending Machines Vending machines at schools may seem to be an easy afterschool snack with students. Instead, pack a snack and save $$$!

7 Financial Tidbits: Value-size Meals Value-sizing a combo adds unneeded calories and fat and can add $1 to $3 per meal.


Download ppt "Managing In Tough Times “Bits & Tips” Youth: Fast Food Costs."

Similar presentations


Ads by Google