Presentation is loading. Please wait.

Presentation is loading. Please wait.

© AVeryGoodTeacher.com 2007 ESL Grade 8 Semester 1Semester 2 Three daily TAKS Problems for Exemplary Ratings 3forE.

Similar presentations


Presentation on theme: "© AVeryGoodTeacher.com 2007 ESL Grade 8 Semester 1Semester 2 Three daily TAKS Problems for Exemplary Ratings 3forE."— Presentation transcript:

1 © AVeryGoodTeacher.com 2007 ESL Grade 8 Semester 1Semester 2 Three daily TAKS Problems for Exemplary Ratings 3forE

2 © AVeryGoodTeacher.com 2007 Semester 1 Week 1 Week 2 Week 3 Week 4 Week 5 Week 6 Week 9 Week 8 Week 7 1 st Semester Answers Week 10 Week 11 Week 12 Week 13 Week 14 Week 15 Week 18 Week 17 Week 16

3 © AVeryGoodTeacher.com 2007 Week 1 Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday

4 © AVeryGoodTeacher.com 2007 Monday 1 Amanda makes four purchases during a day out shopping. Place the four values (valores) in order from least to greatest (mas pequeño al mas grande). $78.91, $79.81, $87.19, $89.71

5 © AVeryGoodTeacher.com 2007 Monday 2 Kelly, John, and Susan bought their friend Cameron a new watch for his birthday. The total cost of the watch including (incluyendo) tax was $54.96. Kelly paid ¼ of the cost (costo). John paid 30% of the cost and Susan paid $24.73. Who paid the largest part (mayor parte) of the gift?

6 © AVeryGoodTeacher.com 2007 Monday 3 The area (área) of a square (cuadrado) is 169 square feet (pies cuadrados). What is the length (longitud) of each side (lado) of the square?

7 © AVeryGoodTeacher.com 2007 Tuesday 1 A store sells 3 pounds (libras) of dog food for $2.25. What is the price per pound (precio por libra) of dog food?

8 © AVeryGoodTeacher.com 2007 Tuesday 2 Frankie bought 4 pairs (pares) of jeans for $86.38 including (incluyendo) tax (impuesto). If each pair of jeans cost $19.95, how much tax did he pay?

9 © AVeryGoodTeacher.com 2007 Tuesday 3 The table (tabla) shows the relationship between (relación entre) x and y. Which equation best represents this relationship? xy 03 14 25 36 A. y = 3x B. y = x – 3 C. y = x + 3 D. y = x ÷ 3

10 © AVeryGoodTeacher.com 2007 Wednesday 1 Identify (identifica) 3 points in the solution (solución) of the graph.

11 © AVeryGoodTeacher.com 2007 Wednesday 2 Draw the image (imagen) of a reflection (reflejo) of this triangle over the x-axis (eje x).

12 © AVeryGoodTeacher.com 2007 Wednesday 3 George leans a 13 foot ladder (escalera) against the side of his house 5 feet away from the base (base) of the wall. What is the maximum height (altura máxima) that George can reach?

13 © AVeryGoodTeacher.com 2007 Thursday 1 On a math quiz Connie answered 7 out of 10 questions correctly. If Connie takes a 30 question test the next day, how many (cuántas) questions can she expect (espera) to answer correctly?

14 © AVeryGoodTeacher.com 2007 Thursday 2 Jordan has a bag of 4 blue marbles (canicas), 6 red marbles and 2 yellow marbles. If he randomly (al azar) draws 2 marbles with replacement (con reemplazo), what is the probability (probabilidad) that both marbles are red?

15 © AVeryGoodTeacher.com 2007 Thursday 3 Describe (describe) the trend (tendencia) represented in the scatter plot (diagrama) below.

16 © AVeryGoodTeacher.com 2007 Friday 1 A set of parentheses (paréntesis) is missing from the expression below. 2 x 6 + 3 ÷ 6 Place the parentheses in the proper place so that the expression is equivalent (equivalente) to 3.

17 © AVeryGoodTeacher.com 2007 Friday 2 Carl builds tables and chairs. He can build 1 table and 4 chairs in 3 days. If Carl needs to fill an order for 6 tables and 24 chairs, how long (cuanto tiempo) will it take him?

18 © AVeryGoodTeacher.com 2007 Friday 3 A car rental company charges $25 per day to rent a mid-size car plus (más) $0.15 per mile driven over 200 miles. If Gary rented the car for one day an drove 315 miles, how much will he pay?


Download ppt "© AVeryGoodTeacher.com 2007 ESL Grade 8 Semester 1Semester 2 Three daily TAKS Problems for Exemplary Ratings 3forE."

Similar presentations


Ads by Google