Download presentation
Presentation is loading. Please wait.
Published byAlberta Gregory Modified over 9 years ago
1
I went to the store to buy a house and it cost: $35,000 It was on Sale Discount 40% off
2
My price for the house $35,000 x.40 =$14,000 $35,000 x.40 =$14,000 My cost $35,000 – 14,000 = $21,000 My cost $35,000 – 14,000 = $21,000
3
I went to the store to buy a I went to the store to buy a The cost was $3,000 The cost was $3,000 Sale Discount 25% off Sale Discount 25% off
4
My Price for the car $3,000 x.25 = $750 off $3,000 - $750 = $2,250
5
I went to the store to buy a small pool for my backyard. I went to the store to buy a small pool for my backyard. It cost $40 It cost $40 the sale Discount is 35% off. the sale Discount is 35% off.
6
My price for the pool $40 x.35 = $14 $40 x.35 = $14 $40 - 14 = $26 for the pool. $40 - 14 = $26 for the pool.
Similar presentations
© 2025 SlidePlayer.com. Inc.
All rights reserved.