Download presentation
Presentation is loading. Please wait.
Published byDoris Paul Modified over 9 years ago
1
Percentages
2
Percentages are just fractions
3
Percentages are just fractions. They are designed to describe these numbers differently,
4
Percentages are just fractions. They are designed to describe these numbers differently, so that percentages usually fall in the range from 1 – 100.
5
We seem to find it easier to do this than dealing with the range from 0.01 – 1.00 (or 1/100 – 1)
6
Percentages are just fractions. They are designed to describe these numbers differently, so that percentages usually fall in the range from 1 – 100. We seem to find it easier to do this than dealing with the range from 0.01 – 1.00 (1/100 – 1) We can look at this conversion from fraction to percentage:
7
Percentages are just fractions. They are designed to describe these numbers differently, so that percentages usually fall in the range from 1 – 100. We seem to find it easier to do this than dealing with the range from 0.01 – 1.00 (1/100 – 1) We can look at this conversion from fraction to percentage: FractionPercentage 1/100 = 0.01 1= 0.01 x 100 5/100 = 0.05 5= 0.05 x 100 1/10 = 0.10 10= 0.10 x 100 5/10 = 0.50 50= 0.50 x 100 10/10 = 1.00 100= 1.00 x 100
8
and so you can see that all we need to do to get a percentage is to multiply the fraction by 100.
9
Here are a few examples:
10
0.47 0.47 x 100 47%
11
Here are a few examples: 0.47 0.47 x 100 47% 14/50 = 0.28 0.28 x 100 28%
12
Here are a few examples: 0.47 0.47 x 100 47% 14/50 = 0.28 0.28 x 100 28% or 14/50 x 100/1 = 28 28%
13
Here are a few examples: 0.47 0.47 x 100 47% 14/50 = 0.28 0.28 x 100 28% or 14/50 x 100/1 = 28 28% 65/87 = 0.701 0.701 x 100 70.1%
14
Here are a few examples: 0.47 0.47 x 100 47% 14/50 = 0.28 0.28 x 100 28% or 14/50 x 100/1 = 28 28% 65/87 = 0.701 0.701 x 100 70.1% 68/25 = 2.72 2.72 x 100 272%
15
Here are a few examples: 0.47 0.47 x 100 47% 14/50 = 0.28 0.28 x 100 28% or 14/50 x 100/1 = 28 28% 65/87 = 0.701 0.701 x 100 70.1% 68/25 = 2.72 2.72 x 100 272% 0.006 0.06 x 100 6%
16
68/25 = 2.72 2.72 x 100 272% 0.006 0.006 x 100 0.6% These last two show that, although it is not so common, we can talk about percentages of any size, we’re not restricted to the 1 – 100 range.
17
Some examples of how we use this idea of percentages in real life.
18
If we need to find a test result, of 23 marks out of 77, as a percentage, we simply find the fraction of the marks gained,
19
If we need to find a test result, of 43 marks out of 77, as a percentage, we simply find the fraction of the marks gained, i.e. 43/77 or 0.558
20
If we need to find a test result, of 43 marks out of 77, as a percentage, we simply find the fraction of the marks gained, i.e. 43/77 or 0.558, and multiply this by 100 0.558 x 100 = 55.8%
21
If we want 8.5% of 63
22
then we want the fraction (8.5/100) of 63
23
If we want 8.5% of 63 then we want the fraction (8.5/100) of 63 = 8.5/100 x 63 = 0.085 x 63 = 5.36.
24
What % profit do shopkeepers make if they buy pomegranates at 32¢ and sell them at a marked price 58¢?
25
Actual profit is 58–32 = 26¢
26
What % profit do shopkeepers make if they buy pomegranates at 32¢ and sell them at a marked price 58¢? Actual profit is 58–32 = 26¢ and so the fraction of the original price is 26/32 = 0.8125
27
What % profit do shopkeepers make if they buy pomegranates at 32¢ and sell them at a marked price 58¢? Actual profit is 58–32 = 26¢ and so the fraction of the original price is 26/32 = 0.8125 = 0.8125 x100% = 81.25%.
28
Life is more complicated than this, since we might have a sales tax of 7.5%.
29
In order to make this 81% profit, the shopkeeper would need to charge the customer his price plus the sales tax
30
Life is more complicated than this, since we might have a sales tax of 7.5%. In order to make this 81% profit, the shopkeeper would need to charge the customer his price plus the sales tax = (58 + 7.5% of 58)¢
31
Life is more complicated than this, since we might have a sales tax of 7.5%. In order to make this 81% profit, the shopkeeper would need to charge the customer his price plus the sales tax = (58 + 7.5% of 58)¢ = 58 + (0.075 x 58)
32
Life is more complicated than this, since we have a sales tax of 7.5%. In order to make this 81% profit, the shopkeeper would need to charge the customer his price plus the sales tax = (58 + 7.5% of 58)¢ = 58 + (0.075 x 58) = 58 + 4.35 = 62.35¢.
33
Life is more complicated than this, since we have a sales tax of 7.5%. In order to make this 81% profit, the shopkeeper would need to charge the customer his price plus the sales tax = (58 + 7.5% of 58)¢ = 58 + (0.075 x 58) = 58 + 4.35 = 62.35¢. This is probably rounded down to 62¢.
34
So now what is the actual % profit made by the shop? The rounding has produced a slightly different profit. Original purchase price 32¢ Selling price 62¢ Sales tax 4.35¢
35
So now what is the actual % profit made by the shop? The rounding has produced a slightly different profit. Customer’s price – sales tax = 62 – 4.35 = 57.65¢ which is the amount kept by the shop Original purchase price 32¢ Selling price 62¢ Sales tax 4.35¢ Kept by shop 62 – 4.35 = 57.65¢
36
So now what is the actual % profit made by the shop? The rounding has produced a slightly different profit. Customer’s price – sales tax = 62 – 4.35 = 57.65¢ which is the amount kept by the shop and this is an actual profit of 57.65 – 32 = 25.65¢ Original purchase price 32¢ Selling price 62¢ Sales tax 4.35¢ Kept by shop 62 – 4.35 = 57.65¢ Profit 57.65 – 32 = 25.65¢
37
So now what is the actual % profit made by the shop? The rounding has produced a slightly different profit. Customer’s price – sales tax = 62 – 4.35 = 57.65¢ which is the amount kept by the shop and this is an actual profit of 57.65 – 32 = 25.65¢ giving a final % profit of (25.65/32) x 100 % = 80.1% Original purchase price 32¢Original profit calculation = 81.25% Selling price 62¢ Sales tax 4.35¢ Kept by shop 62 – 4.35 = 57.65¢ Profit 57.65 – 32 = 25.65¢ % profit (25.65/32) x 100 % = 80.1%
38
It is a little more tricky to work these problems backwards from the selling price.
39
If you buy an item which costs you $16.79 in a state with a sales tax of 8.5%, how much does the store receive?
40
In this case the price you paid ($16.79) is 108.5% of the store’s price and we want to know the value of 100%.
41
$16.79 ÷ 108.5 will give us the number of dollars per percentage point,
42
In this case the price you paid ($16.79) is 108.5% of the store’s price and we want to know the value of 100%. $16.79 ÷ 108.5 will give us the number of dollars per percentage point, this = $0.1547 and so 100% will be $0.1547x100 = $15.47 which is the amount the store receives.
43
The store wants to make a 15% profit on its sales. How much does it need to buy this item for?
44
This time $15.47 is equal to 115% of the cost and the cost/percentage point is $15.47 ÷ 115
45
The store wants to make a 15% profit on its sales. How much does it need to buy this item for? This time $15.47 is equal to 115% of the cost and the cost/percentage point is $15.47 ÷ 115 and the needed cost price is ($15.47 ÷ 115)x100 = $13.45
46
We have calculated a sale where the customer paid $16.79 and the store received $15.47.
47
The difference between these two figures (16.79 - 15.47 = $1.32) is the sales tax which goes to the state.
48
We have calculated a sale where the customer paid $16.79 and the store received $15.47. The difference between these two figures (16.79 - 15.47 = $1.32) is the sales tax which goes to the state. What % of the sale price goes to the state?
49
We have calculated a sale where the customer paid $16.79 and the store received $15.47. The difference between these two figures (16.79 - 15.47 = $1.32) is the sales tax which goes to the state. What % of the sale price goes to the state? The tax as a fraction of the sale price is 1.32 ÷ 16.79 = 0.079 and so the % is 0.079x100 = 7.9%, slightly less than the 8.5% quoted rate.
50
We have calculated a sale where the customer paid $16.79 and the store received $15.47. The difference between these two figures (16.79 - 15.47 = $1.32) is the sales tax which goes to the state. What % of the sale price goes to the state? The tax as a fraction of the sale price is 1.32 ÷ 16.79 = 0.079 and so the % is 0.079x100 = 7.9%, slightly less than the 8.5% quoted rate. Is this a bargain?
51
Original cost price 13.45 Selling price 16.79 Tax 1.32 Store keeps 16.79 - 1.32 = 15.47 Profit 15.47 - 13.45 = 2.02 Tax as % of store’s income = 1.32 ÷ 15.47 x 100 = 8.5% Tax as % of selling price = 1.32 ÷ 16.79 x 100 = 7.9%
Similar presentations
© 2025 SlidePlayer.com. Inc.
All rights reserved.