Download presentation
Presentation is loading. Please wait.
Published byKelly Perkins Modified over 9 years ago
1
Multi-digit Numerical Long Division 1 © 2013 Meredith S. Moody
2
Divide numbers with 2 or more digits using a variety of methods for long division Divide numbers with 2 or more digits using the standard algorithm for long division 2 © 2013 Meredith S. Moody
3
Division is determining how many groups of one number can be made out of another number For example, I have the number 15 and I want to make 3 groups; how many will be in each group? The answer would be 5 That is the same as dividing 15 by 3 3 © 2013 Meredith S. Moody
4
What if there are not a whole number of groups? Let’s say I have 15 cookies and I want to make 4 bags (equal groups) of cookies. If I divide 15 into 4 equal groups, I would have 3 cookies in each bag, but I would have 3 cookies left over. 3 cookies would ‘remain’ In other words, 3 is my remainder if I want to divide 15 by 4 4 © 2013 Meredith S. Moody
5
Mathematical operations come in pairs Which operations do you think are pairs? Addition and subtraction are a pair Multiplication and division are a pair In order to divide, you have to understand multiplication 5 © 2013 Meredith S. Moody
6
Multiplication is repeated addition ◦ 3 x 5 = 15 ◦ 3 + 3 + 3 + 3 + 3 = 15 Division is repeated subtraction ◦ 15 ÷ 5 = 3 (3 groups of 5, none left over) ◦ 15 – 5 – 5 – 5 = 0 6 © 2013 Meredith S. Moody
7
If I have 15 cookies and want to make 5 equal bags of cookies, there must be 3 cookies in each bag I can make 5 bags of 3 cookies. 5 x 3 = 15 15 ÷ 3 = 5 15 ÷ 5 = 3 Division and multiplication are inverse operations 7 © 2013 Meredith S. Moody
8
What happens if the numbers are too large to divide mentally? What if I want to divide 487 by 32? How could I do that? I could use a calculator, yes, but what if I don’t have one? Let’s look at three different methods of dividing by hand ◦ Repeated subtraction ◦ Standard algorithm ◦ Scaffold division 8 © 2013 Meredith S. Moody
9
Division is actually repeated subtraction How many times can I subtract 32 from 487? 487–32=455–32=423–32=391–32=359 359-32=327-32=295-32=263-32=321 321-32=199-32=167-32=135-32=103 103-32=71-32=39-32=7 How many times did we subtract 32? 15 How many is left over? 7 Wow! That took a long time. Is there another way? 9 © 2013 Meredith S. Moody
10
An “algorithm” is a step-by-step procedure for calculations We can use a division algorithm for multi- digit division In this method, there are specific parts with universal names Knowing these names are important so everyone can discuss division without becoming confused 10 © 2013 Meredith S. Moody
11
The division bracket is the “box” into which we put the dividend © 2013 Meredith S. Moody 11
12
487 is the dividend, it goes in the “box” 32 is the divisor, it goes outside the “box” The answer is called the “quotient” The left over amount is called the “remainder” 12 © 2013 Meredith S. Moody
13
The most efficient way to divide multi-digit numbers by hand is called ‘long division’ How many groups of 32 are in the number 4? 0. 32x0=0. subtract 4-0=4. ‘Bring down’ the next digit (8) How many groups of 32 are in the number 48? 1. 32x1=32. subtract 48-32=16. ‘Bring down’ the next digit (7) How many groups of 32 are in the number 167? 32x5=160. subtract 167-160=7 13 © 2013 Meredith S. Moody
14
Wow, that standard algorithm doesn’t make sense to me Is there another way? Yes Instead of trying to divide 487 by 32, we can break up our steps into smaller chunks This is called scaffold division 14 © 2013 Meredith S. Moody
15
We can break up large numbers using the place value system 487 becomes 400+80+7 How many groups of 32 can I make out of 400? Well, I know 3x4=12; I should be able to make about 12 groups of 32 out of 400 Well, if I make 12 groups of 32, how much of the 400 have I ‘used’? 12x32=384 How much of the 400 do I still have to ‘use’? 400-384=16; I have 16 ‘left over’ 15 © 2013 Meredith S. Moody
16
Now I work with the number 80 How many groups of 32 can I make out of the number 80? I know 3x3=9, but 90 is too much; I should be able to make 2 groups of 32 out of 80 If I make 2 groups of 32, how much of the 80 have I ‘used’? 32x2=64 How much do I have left to ‘use’? 80-64=16; I have 16 ‘left over’ 16 © 2013 Meredith S. Moody
17
Now I have to look at the number 7 How many groups of 32 can I make out of 7? None Let’s use our ‘leftovers’ I had 16 left over from the 400, 16 left over from the 80, and 7 left over from my original work 16 + 16 + 7 = 39 How many groups of 32 can I make out of 39? I can make 1 group of 32 out of 39, with 7 left over 17 © 2013 Meredith S. Moody
18
Now I just add my groups together: I had 12 groups in the 400 I had 2 groups in the 80 I had 1 group in the ‘leftovers’ 12+2+1=15 I have 7 ‘left over’ now, so the answer to my problem: what is 487÷32, is 15 remainder 7 That was a little hard to follow; is there an easier way to write this? Yes 18 © 2013 Meredith S. Moody
19
Let’s put our scaffold method into an easy- to-read structure: 487 = 400 + 80 + 7 400÷32 = 12 ◦ 32 x 12 = 384 ◦ 400-384 = 16 80÷32 = 2 ◦ 32 x 2 = 64 ◦ 80-64 = 16 7÷32 = 0 16+16+7 = 39 39÷32 = 1 ◦ 32 x 1 + 32 ◦ 39-32 = 7 12+2+1 = 15 487÷32 = 15 r7 19 © 2013 Meredith S. Moody
20
The scaffold method took quite a while, too Is there a more efficient way to scaffold? Yes 20 © 2013 Meredith S. Moody
21
Let’s try another together Two individuals are to equally share an inheritance of $860. How much should each receive? To solve the problem, we want to divide 860 by 2 Let’s look at the three ways we could solve (no calculators!) 21 © 2013 Meredith S. Moody
22
Trying to repeatedly subtract 2 from 860 would take a LONG time It makes sense to use a faster method 22 © 2013 Meredith S. Moody
23
Let’s use the extended scaffold division method First, we break up 860 using place values: 800 + 60 = 860 We can easily divide 800 by 2. 800÷2=400. Each person would get $400 so far 400+400=800. Since we have ‘used’ $800, we subtract 860-800 = 60. We still have $60 to share. 23 © 2013 Meredith S. Moody
24
Next, we share the $60. Dividing $60 by 2 is easy. Each person would get $30. We need to add another 30 to our quotient. Notice we place the 30 in the proper place value above the 400. We have ‘used’ the last $60, 60-60 = 0. We have no money left to share. 24 © 2013 Meredith S. Moody
25
The last step is to sum the two partial quotients to obtain the final quotient 400+30=$430 Each person would each receive $430 25 © 2013 Meredith S. Moody
26
Let’s use the standard algorithm The dividend is 860 The divisor is 2 There are 4 groups of 2 in 8 ‘bring down’ the 6 There are 3 groups of 2 in 6 ‘bring down’ the 0 There are 0 groups of 2 in 0 The quotient is 430 26 © 2013 Meredith S. Moody
27
What if we had three people and they needed to split $986 evenly among them? Repeated subtraction would take too long The extended scaffold division method would take a long time, too Let’s start with the efficient scaffold division method 27 © 2013 Meredith S. Moody
28
How much money would each person receive if 3 people had to split $986 evenly? Each person would receive $328 There would be $2 left over 28 © 2013 Meredith S. Moody
29
Let’s use the standard algorithm to solve 29 © 2013 Meredith S. Moody
30
If 14 children had 239 cookies, what is the highest number of cookies each child could receive if each one had to have the same number? Repeated subtraction would take too long. The extended scaffold method would take too long Let’s start with the efficient scaffold method and then try the standard algorithm 30 © 2013 Meredith S. Moody
31
31 © 2013 Meredith S. Moody 239 ÷ 14 = 17 r 1 Each child would receive 17 cookies There would be 1 cookie left over
32
32 © 2013 Meredith S. Moody
33
Use either the traditional scaffold division, efficient scaffold division, or standard algorithm method to solve: 236÷4 33 © 2013 Meredith S. Moody
34
34 © 2013 Meredith S. Moody
35
35 © 2013 Meredith S. Moody
36
36 © 2013 Meredith S. Moody
37
Use any long division method (repeated subtraction, standard, scaffold, or extended scaffold) to solve 193 ÷ 11 Repeated subtraction solution: 193-11=182-11=171-11=160-11=149-11=138 138-11=127-11=116-11=105-11=94-11=83-11=72 72-11=61-11=50-11=39-11=28-11=17-11=6 17 remainder 6 37 © 2013 Meredith S. Moody
38
38 © 2013 Meredith S. Moody
39
39 © 2013 Meredith S. Moody
40
40 © 2013 Meredith S. Moody
Similar presentations
© 2025 SlidePlayer.com. Inc.
All rights reserved.