Download presentation
Presentation is loading. Please wait.
Published byShanon King Modified over 9 years ago
1
Section 3.7 Cost, Income and Value Problems
2
Example 1 Tickets for the senior class pay cost $6 for adults and $3 for students. A total of 846 tickets worth $3846 were sold. How many student tickets were sold? First put the given data from the problem into a table Type of Ticket Number of Tickets Price per Ticket Cost Student 3 Adult 6 Total846 $3846
3
Next, use the other information in the problem to fill the rest of the table Type of TicketNumber of Tickets Price per Ticket Cost StudentS3 Adult846-S6 Total846 --- $3846 Now write and solve the equation. They sold 420 student tickets.
4
Example 2 An apple sells for 25 cents, and a peach sell for 15 cents. A total of 10 pieces of fruit were sold for a total cost of $2.10. How many apples were sold? Number of pieces Price per piece Cost Apples Peaches Total
5
Example (cont’d) Number of pieces Price per piece Cost Apples Peaches Total
6
Assignment Word Problem worksheet in class Homework: p. 127 #1-6 all: set up chart and equation only; do not solve #7-15 odd: set up and solve; answer question
Similar presentations
© 2025 SlidePlayer.com. Inc.
All rights reserved.