Download presentation
Presentation is loading. Please wait.
Published byJosephine McBride Modified over 9 years ago
1
Lecture 32Electro Mechanical System1 Synchronous Reactance The value of X S can be determined by measurements of the open-circuit and short-circuit tests Test are conducted under an unsaturated core condition Open-circuit test is conducted at rated speed with the exciting current I xn adjusted until the generator terminals are at rated voltage, E n Short-circuit test is conducted at rated speed with the exciting current I xn gradually raised from 0 amps up to the original value used in the open-circuit test The resulting short-circuit current Isc is measured, allowing the calculation of X S X S = E n /I SC Where: X S = Synchronous reactance per phase[Ω] E n = Rated open circuit voltage line to neutral [V] I SC = Short-circuit current, per phase, using same exciting current Ixn that was required to produce En [A]
2
Lecture 32Electro Mechanical System2 Example A 3-phase synchronous generator produces an open-circuit line voltage of 6928 V when the dc exciting current is 50 A. The ac terminals are then short-circuited under the same excitation, the three line currents are 800 A 1)Calculate the per-phase synchronous reactance 2)Calculate the resulting terminal voltage if 12-ohm resistors are connected in wye across the terminals Solution: 1)Line to neutral induced voltage is E O = E L /√3 = 6928 / √3 = 4000V Neglecting resistance, synchronous reactance per phase is X S = E n /I SC = 4000/800 = 5Ω
3
Lecture 32Electro Mechanical System3 Example 2)Equivalent circuit per phase is shown The impedance can be calculated as: The current is : I = E O / Z = 4000 / 13 = 308 A Voltage across the resistor is: E = I R = 308 x 12 = 3696 V The line voltage under load is: E L = √3 E = √3 x 3696 = 6402 V
4
Lecture 32Electro Mechanical System4 Synchronous generator under load 1)Current I lags behind terminal voltage E by an angle . 2)Cosine = power factor of the load. 3)Voltage E x across the synchronous reactance leads current I by 90°. Given by the expression E x = jIX s. 4)Voltage E o generated by the flux is equal to the phasor sum of E + E s. 5)Both E o and E x are voltages that exist inside the synchronous generator windings and cannot be measured directly. 6)Flux is that produced by the dc exciting current I x Phasor diagram shows E o leads E by δ degrees & E o is greater than E Behavior of a synchronous generator depends upon the type of load it has to supply. Loads, can be of two basic categories: 1)Isolated loads, supplied by a single generator 2) The infinite bus For isolated loads; Consider a generator that supplies power to a load with a lagging pf. For phasor diagram, we list the following facts:
5
Lecture 32Electro Mechanical System5 Synchronous generator under load If the load is capacitive, current I leads the terminal voltage by . In the new phasor diagram, the voltage E x across the synchronous reactance is still 90° ahead of the current. E o is again equal to the phasor sum of E and E x. The terminal voltage is now greater than the induced voltage E o, which is a very surprising result. The inductive reactance X s enters into partial resonance with the capacitive reactance of the load. It may appear we are getting something for nothing, the higher terminal voltage does not yield any more power. If the load is entirely capacitive, a very high terminal voltage can be produced with a small exciting current.
6
Lecture 32Electro Mechanical System6 Example A 36 MVA, 20.8 kV, 3-phase alternator has a synchronous reactance of 9Ω and a nominal current of 1 kA. The no- load saturation curve giving the relationship between E O and I x is given. If the excitation is adjusted so that the terminal voltage remains fixed at 21 kV, calculate the exciting current required and draw the phasor diagram for the following conditions: a)No-load b)Resistive load of 36 MW a)Capacitive load of 12 Mvar We shall immediately simplify the circuit to show only one phase. The line-to-neutral terminal voltage for all cases is fixed at E = 20.8/√3 = 12 kV a) At no-load there is no voltage drop in the synchronous reactance; consequently, E o = E= 12 kV Excitation current : I x = 100 A
7
Lecture 32Electro Mechanical System7 Example b) With a resistive load of 36 MW: The power per phase is: P = 36/3 = 12 MW The full-load line current is: I = P/E = 12 x 10 6 /12 000 = 1000 A = 1kA Current is in phase with the terminal voltage. The voltage across X s is E x = jIX s =j1000 x 9 = 9 kV 90° This voltage is 90° ahead of I. The voltage E 0 generated by I x is equal to the phasor sum of E and E x. Referring to the phasor diagram, its value is The required exciting current is: I x = 200 A
8
Lecture 32Electro Mechanical System8 Example c) With a capacitive load of 12 Mvar: The reactive power per phase is: Q = 12/3 = 4 M VAR I =Q/E = 4 X 10 6 /12 000. = 333 A The voltage across X s is : E x = jIX s = j333 x 9 = 3 kV 90 o As before E x leads I by 90° The voltage E O generated by I x is equal to the phasor sum of E and E x. E o = E + E x = 12 + (-3) = 9kV The corresponding exciting current is : I x = 70 A Note that E O is again less than the terminal voltage E.
Similar presentations
© 2025 SlidePlayer.com. Inc.
All rights reserved.