Download presentation
Presentation is loading. Please wait.
Published byHelen Ward Modified over 9 years ago
1
By: ACER X +.
2
Directions: Read the problem and solve the problem. Don’t forget to SHOW YOUR WORK! Sally bought 17 apples and oranges. Each of the fruits are $1.27. Altogether, how much money does Sally need to pay? How much does Sally need to pay for the 2 fruits separately?
3
Step 1-add 17+17 together: 17 17
4
Step 2 ½- Multiply $1.27 x 34: $1.27 34
5
Step 2- Multiply $1.27 x 34: $1.27 34 508
6
Step 3- Add the numbers together and find the decimal place: $1.27 x 34 508 3810
7
Previous answer was 43.18 Sorry if you couldn’t see the decimal place
8
The first answer is $43.18
9
The rest of the problem was how much were the separately? What you have to do is the total amount last time just divide it by 2. This is the 1 st step of the 2 nd problem. 2 43.18
10
2 43.18
13
The Answer is $21.59 for each of the separate fruit.
14
Thank You for watching my presentation
15
Thank you for watching my presentation! This is a great way of learning problem solving Thinker: Rithwik Maker: Rithwik Director: Rithwik Writer: Rithwik THANK YOU
Similar presentations
© 2025 SlidePlayer.com. Inc.
All rights reserved.