Download presentation
Presentation is loading. Please wait.
Published byKory Hawkins Modified over 9 years ago
1
Unit 3 Quiz Review
2
Write each ratio as a fraction in simplest form 7 to 15 12 out of 28 12 : 20 30 students, 16 are girls
3
Find each unit rate 260 miles in 4 hours $5.68 for 3 boxes of cereal
4
Solve each proportion (round to tenths)
5
Is this ratio a proportion?
6
Write a proportion and solve 5 books costs $12.75. At this rate, how many books can you buy for $38.25 (pre- tax)?
7
Write a proportion and solve You inspect a bag of jolly ranchers and find 12 grape candies in a bag of 30. At this rate, how many grape candies should you find in the large bag of 600?
Similar presentations
© 2025 SlidePlayer.com. Inc.
All rights reserved.