Download presentation
Presentation is loading. Please wait.
Published byBeryl Hawkins Modified over 9 years ago
1
Bellringers Math 7 Nov. 5-9
2
Monday November 5, 2012 1.Solve 2x + 2 = 16 2.Solve: 5x – 6 = 12x + 10
3
Tuesday November 6, 2012 1.Solve: 6x – 7 = 43 + x 2.Solve: x/3 – 15 = 12 3.What is the √49
4
Wednesday November 7, 2012 1.Find the unit rate: $3.99 for 16 ounces. 2.Find the unit rate: 234 calories in 3 servings 3.Do number 34 on page 271
5
Thursday November 8, 2012 1.Solve: 3y – 12 = 36 2.Determine whether the situations represent proportional relationships. Explain. Akira earns $20 for every dog he washes. 3.Find the unit rate: 8 glasses every 24 hours
6
Friday November 9, 2012 1.Find the unit rate: 8 commercials in 15 minutes 2.Determine whether the situations represent proportional relationships. Explain. 3. Solve the proportion: 4/x = 2/8 Weight (lb) 123.55 Cost$3.50$7$8$10
Similar presentations
© 2025 SlidePlayer.com. Inc.
All rights reserved.