Download presentation
Presentation is loading. Please wait.
Published byShannon Allison Modified over 9 years ago
1
Characteristic Physical Properties Some examples of quantitative physical properties include: Density Freezing point Melting point Boiling point These properties can be used to identify a pure substance.
2
DENSITY density is the amount of matter per unit volume of that matter
3
DENSITY To calculate the density of a substance, we need two pieces of information; 1. mass measured in mg, g, kg using a scale or balance 2. volume measured in mL, L using a graduated cylinder or cm 3, m 3 using a ruler
4
DENSITY To calculate the density of a substance, use the following equation: m D V
5
Determining Mass Triple Beam Balance
6
Reading a Triple Beam Balance
9
Volume = length x width x height V = l w h
10
= 3.14
11
V = r 2 h
16
Bottom of meniscus 6.6 mL Example #1
17
Bottom of meniscus Example #2 53 mL
18
Displacement Method Fill graduated cylinder partially with water Read initial volume Place in solid Read final volume Volume solid = Volume final – Volume initial
20
Overflow Method Fill overflow can until water starts to pour out Place in solid Collect the overflow water in a graduated cylinder Volume solid = Volume overflow
22
Given State what the question is giving you. (Don’t forget the symbols and units) m = 12 g V = 15 mL Required What does the question ask you to find? Use appropriate symbols. D = ? Analysis Rearranged equation that you will use to answer the question. D = m / V Solve Solve the problem. Make sure to include the units. Statement Make a statement with the answer and units. the density of the liquid is 0.80 g/mL.
23
A softball has a mass of 360 g and a volume of 270 cm 3. Find its density. Given: Required: Analysis: Solution: Statement: Mass, m = 360 g Volume, V = 270 cm 3 Density, D in g/cm 3 D = 360 g 270 cm 3 D = 1.33 g/cm 3 the density of the softball is 1.33 g/ cm 3
24
Calculate the density of a metal sample that is 18.00 cm long, 9.21 cm wide, and 4.45 cm high and that has a mass of 14.25 kg. What is the identity of the metal? Given: Required: Analysis: l = 18.00 cm m = 14.25 kg w = 9.21 cm h = 4.45 cm V (cm 3 ) D (g/cm 3 ) V = lwh
25
Solution: Statement: D = 14.25 kg 738 cm 3 D = 0.0193 kg/cm 3 the density of the metal is 19.3 g/cm 3 The metal is gold. Calculate the density of a metal sample that is 18.00 cm long, 9.21 cm wide, and 4.45 cm high and that has a mass of 14.25 kg. What is the identity of the metal? V = l w h V = (18.00 cm)(9.21 cm)(4.45 cm) V = 738 cm 3 D = 19.3 g/cm 3
26
Density Problems Worksheet pg. 198 #1, 3-10 Test (Chapter 5) – Thursday Sept 18
Similar presentations
© 2025 SlidePlayer.com. Inc.
All rights reserved.