Download presentation
Presentation is loading. Please wait.
Published byGordon Kennedy Modified over 9 years ago
1
Conversion Factor Analysis practice Write down and answer these questions: 1)Molar Mass of C 6 H 12 O 6 = ____________ 2)How many C atoms in 1.74 mol of C 6 H 12 O 6 ? 3)2.34 mol H 2 SO 4 are needed as a reactant. a) How many grams of H 2 SO 4 are needed? b) How many kilograms (kg) would that be?
2
Conversion Factor Analysis practice 1)Molar Mass of C 6 H 12 O 6 = ____________ M=g/mol
3
Conversion Factor Analysis practice 1)Molar Mass of C 6 H 12 O 6 = ____________ M=g/mol see Periodic Table for molar mass of each atom
4
Conversion Factor Analysis practice 1)Molar Mass of C 6 H 12 O 6 = ____________ M=g/mol see Periodic Table for molar mass of each atom M C = 12.01 g/mol
5
Conversion Factor Analysis practice 1)Molar Mass of C 6 H 12 O 6 = ____________ M=g/mol see Periodic Table for molar mass of each atom M C = 12.01 g/mol M H = 1.008 g/mol
6
Conversion Factor Analysis practice 1)Molar Mass of C 6 H 12 O 6 = ____________ M=g/mol see Periodic Table for molar mass of each atom M C = 12.01 g/mol M H = 1.008 g/mol M O = 16.00 g/mol
7
Conversion Factor Analysis practice 1)Molar Mass of C 6 H 12 O 6 = ____________ M=g/mol see Periodic Table for molar mass of each atom M C = 12.01 g/mol M H = 1.008 g/mol M O = 16.00 g/mol 6(12.01 g/mol)
8
Conversion Factor Analysis practice 1)Molar Mass of C 6 H 12 O 6 = ____________ M=g/mol see Periodic Table for molar mass of each atom M C = 12.01 g/mol M H = 1.008 g/mol M O = 16.00 g/mol 6(12.01 g/mol) + 12(1.008 g/mol)
9
Conversion Factor Analysis practice 1)Molar Mass of C 6 H 12 O 6 = ____________ M=g/mol see Periodic Table for molar mass of each atom M C = 12.01 g/mol M H = 1.008 g/mol M O = 16.00 g/mol 6(12.01 g/mol) + 12(1.008 g/mol) + 6(16.00g/mol) =
10
Conversion Factor Analysis practice 1)Molar Mass of C 6 H 12 O 6 = ____________ M=g/mol see Periodic Table for molar mass of each atom M C = 12.01 g/mol M H = 1.008 g/mol M O = 16.00 g/mol 6(12.01 g/mol) + 12(1.008 g/mol) + 6(16.00g/mol) = 180.156 g/mol
11
Conversion Factor Analysis practice 2) How many C atoms in 1.74 mol of C 6 H 12 O 6 1.74 mol x 6.02x10 23 atoms x 6 C atoms = 2.625x10 23 1 mol 24 atoms
12
3) 2.34 mol H 2 SO 4 are needed as a reactant. a) How many grams of H 2 SO 4 are needed? b) How many kilograms (kg) would that be? First, setup the calculation to convert from what you have to what you need: 2.34 mol x ________g H 2 SO 4 = mol
13
3) 2.34 mol H 2 SO 4 are needed as a reactant. a) How many grams of H 2 SO 4 are needed? b) How many kilograms (kg) would that be? Second, find the quantities needed to plug into your calculation: Find molar mass of H 2 SO 4: 2(1.008g/mol) + 1(32.06g/mol) + 4(16.00g/mol) = 98.076g/mol
14
3) 2.34 mol H 2 SO 4 are needed as a reactant. a) How many grams of H 2 SO 4 are needed? b) How many kilograms (kg) would that be? Third, plug the quantities into the equation to convert to the needed units: 2.34 mol x 98.076g H 2 SO 4 = 229.50 g H 2 SO 4 mol
15
3) 2.34 mol H 2 SO 4 are needed as a reactant. a) How many grams of H 2 SO 4 are needed? b) How many kilograms (kg) would that be? Fourth, convert from grams to kilograms: 229.50g x 1 kg. = 0.2295 kg this is the answer to (b) 1,000g
16
4) Find the mass of 1 mole of MgCl 2. 5) What is the mass of 3.7 moles of MgCl 2 ? 6) How many Cl atoms in 3.7 mol MgCl 2 ?
17
4) Find the mass of 1 mole of MgCl 2. Look at periodic table. Mg 24.31g Cl 2
18
4) Find the mass of 1 mole of MgCl 2. Look at periodic table. Mg 24.31g Cl 2 70.90g
19
4) Find the mass of 1 mole of MgCl 2. Look at periodic table. Mg 24.31g Cl 2 70.90g 95.21g
20
5) What is the mass of 3.7 moles of MgCl 2 ? 95.21g x 3.7 mol = 352.3g 1 mol
21
6) How many Cl atoms in 3.7 mol MgCl 2 ? Step 1: Find total # of molecules 3.7mol x 6.02x10 23 MgCl 2 = 2.23x10 24 MgCl 2 1 mol
22
6) How many Cl atoms in 3.7 mol MgCl 2 ? Step 1: Find total # of molecules 3.7mol x 6.02x10 23 MgCl 2 = 2.23x10 24 MgCl 2 1 mol Step 2: since there are 2 Cl atoms in each MgCl 2 molecule, multiply by 2 2.23x10 24 MgCl 2 x 2 Cl = 4.46x10 24 Cl atoms 1 MgCl 2
23
Conversion Factor Analysis practice How many moles in your name? Chalk = Calcium Carbonate, CaCO 3 Initial mass:________g Final mass:_________g Mass of CaCO 3 in your name:__________g Molar mass of CaCO 3 :________g/mol How many moles CaCO 3 in your name? How many molecules of CaCO 3 in your name?
Similar presentations
© 2025 SlidePlayer.com. Inc.
All rights reserved.