Download presentation
Presentation is loading. Please wait.
Published byBriana Bradford Modified over 9 years ago
1
1) Get out your homework from 3.2 2) Start Warm up: Green Book Pg 11 #’s 14-21 3) Get out a book and READ!!! Woundeful Wednesday
2
WARM UP: pg 11 #’s 14-21 14) Y + 715) 6 ( 4 + y ) 16) T – 1117) ½ ( m + 5 ) 18) 6y + 919) 13y – 6 20) M – 2 21) 2 m _ 8 35 ()
3
HOMEWORK: ACE 4-8, 10
5
Make sure your notebook cover sheet looks like this. #. Date Book Brief Description 1. 11-14 C&S Problem 2.1, ACE 1-3, 9-13 2. 11-15 C&S Problem 2.2, ACE 4, 5, 14-18 3. 11-16 C&S Problem 2.3, ACE 6-8, 19-21, 24 4. 11-17 C&SProblem 2.3, ACE 22, 23 5. 11-28 C&S Problem 3.1, ACE 1-3, 13-18, 33 6. 11-29 C&S Problem 3.2, ACE 4-8, 10 7. 11-30 C&SProblem 3.3, ACE 9, 11, 34 You Need: Calculator 3.3 Handout Turn to Page 36 BIG IDEA: UNIT RATES for Comparisons
7
VOCAB: Find the answer 1) Rate : 2) Unit Rate: 3) Unit Price: Is a comparison of two quantities that have different units. A rate in which the second quantity in the comparison is one unit. A unit rate used to compare cost per item. Ratio : 90 Rate: 90 miles Unit Rate : 90 miles ÷ 3 = 30 miles 3 3 hours 3 hours 1 hour Ratio : 90 Rate: 90 miles 3 3 hours Karen can buy a 64 oz carton of orange Juice for $2.49 or a 96 oz carton for $3.99. Which is the better buy? Price 64 oz: $2.49 = $0.0389 per oz 96 oz : $3.99 = $.0416 per oz Items 64 oz 96 oz
9
WHAT IF ??? Sale : T-Shirts 2 for $10.99 Sale : T-Shirts 3 for $16.95 1)What would you ask yourself if you saw this ad? 2)Which is the Better Buy (least expensive)? 3)Can you write an equation for both stores to buy any amount of t-shirts? 4)How much would if cost to buy 4 shirts from Wal-Mart plus 7% sales tax? Write and equation to help you solve.
Similar presentations
© 2025 SlidePlayer.com. Inc.
All rights reserved.