Download presentation
Presentation is loading. Please wait.
Published byClyde Walsh Modified over 9 years ago
1
A manufacturer has a setup cost of $2000 for the production of a new football. The cost of labor and materials for producing each unit is $15. (a) Write a rational expression that models the average cost per unit when x units are produced. (b) Find the domain of the expression in part (a). (c) Find the average cost per unit when 300 units are produced. Review: 7.1b Mini-Quiz
2
Class Greeting
3
Chapter 7 Rational Expressions and Equations Lesson 7-2a Multiplying Rational Expressions
4
Objective: Students will learn how to multiply rational expressions.
5
Example 3-1a Answer: 1 11 11211 d 2d 2 q 2q 2 r 3r 3 Find
6
Example 3-2a Answer: 1 1 1 x 2x 2 Find
7
Example 3-2a Find 1 1 1 1 Answer:
8
Example 3-1b Answer: a. Find b. Find
9
Example 3-2b a.Find b.Find Answer:
10
Lesson Summary: Objective: Students will learn how to multiply rational expressions.
11
Preview of the next Lesson: Objective: Students will learn how to divide rational expressions. Students will solve real world word problems involving multiplying and dividing rational expressions.
12
Homework 397+398/1-43 odd
13
Stand Up Please
Similar presentations
© 2025 SlidePlayer.com. Inc.
All rights reserved.