Download presentation
Presentation is loading. Please wait.
Published byRebecca Martin Modified over 9 years ago
1
Equations with variables on each side. -2 + 10p = 8p -1p = 0.5 3w + 2 = 7w w = 1/2 s/2 + 1 = ¼ s - 6s = - 28 8 + 5s = 7s - 2 s = 5
2
Variables Both Sides Grade: Subject: Algebra Date:
3
120c + 5 = 5c + 65
4
2(3/8) - (1/4)t = (1/2)t - (3/4)
5
·4(2r - 8) = (1/7)(49r + 70)r = 42 ·8s - 10 = 3(6 - 2s) s = 2 ·7(n - 1) = -2(3 + n) n = 1/9
6
Distribute Grade: Subject: Algebra Date:
7
13(a - 5) = -6
8
26 = 3 + 5(d - 2)
9
·2m + 5 = 5(m - 7)m = (40/3) ·3(r + 1) - 5 = 3r - 2identity; true for all values of r ·7x + 5(x - 1) = -5 + 12xall numbers ·6(y - 5) = 2(10 + 3y)no solution
10
Grade: Subject: Algebra Date: None or All Numbers
11
15 + 2(n + 1) = 2n A no solutions B all real numbers C 4
12
27 - 3r = r - 4(2 + r) A no solutions B all numbers C 1
13
314v + 6 = 2(5 + 7v) - 4 A no solution B all numbers C 0
14
45h - 7 = 5(h - 2) + 3 A no solution B all numbers C 0
15
Extra Equation Practice ·One half of a number increased by 16 is four less than two thirds of the number. Find the number. 120 ·The sum of one half of a number and 5 equals one third of the number. What is the number? - 30 · Two less than one third of a number equals 3 more than one fourth of the number. Find the number. 60 ·Two times a number plus 6 is three less than one fifth of the number. What is the number? - 5
18
At a local gym, there is a joining fee of $59.95 and a monthly membership fee. Sara and Martin both joined this gym. Their combined cost for 12 months was $1319.90. How much is the monthly fee? $50
19
Lily and 4 of her friends want to enroll in a yoga class. After enrollment, the studio requires a $7 processing fee. The 5 girls pay a total of $125.75. How much does the class cost? $18.15
20
Four times Greg's age, decreased by 3 is equal to 3 times Greg's age, increased by 7. How old is Greg? 10 years old
21
The long-distance phone rates of two phone companies are shown in the table. How long is a call that costs the same amount no matter which company is used? What is the cost of that call? The cost of a 12-minute call through either company is $0.72.
22
Joe and Sara are planting tulip bulbs. Joe has planted 60 bulbs and is planting at a rate of 44 bulbs per hour. Sara has planted 96 bulbs and is planting at a rate of 32 bulbs per hour. In how many hours will Joe and Sara have planted the same number of bulbs? How many bulbs will that be? 3 hours; 192 bulbs
23
Justin and Tyson are beginning an exercise program to train for football season. Justin weighs 150 lbs and hopes to gain 2 lbs per week. Tyson weighs 195 lbs and hopes to lose 1 lb per week. If the plan works, in how many weeks will the boys weigh the same amount? What will that weight be? 15 weeks; 180 lbs.
24
Equation Practice Grade: Subject: Algebra Date:
25
13k - 5 = 7k - 21
26
25t - 9 = - 3t + 7
27
38s + 9 = 7s + 6
28
43 - 4q = 10q + 10
29
5(3/4)n + 16 = 2 - (1/8)n
30
61/4 - (2/3)y = 3/4 - (1/3)y
31
7(c + 1)/8 = c/4
32
8(3m - 2)/5 = 7/10
33
98 = 4(3c + 5)
34
107(m - 3) = 7
35
116( r + 2) - 4 = -10
36
125 - (½)(x - 6) = 4
37
134(2a - 1) = -10(a - 5)
38
142(w - 3) + 5 = 3(w - 1)
Similar presentations
© 2025 SlidePlayer.com. Inc.
All rights reserved.