Download presentation
Presentation is loading. Please wait.
Published byJudith Malone Modified over 8 years ago
2
Unit 3 ~ Lesson 2
3
100 200 400 300 400 Lesson 1 Review 300 200 400 200 100 500 100 Recipe Ratio Tables Unit Rate Grab Bag
4
Row 1, Col 1 5 to 6 5 : 6 5/6 A soccer player makes 5 goals out of 6 shots. Write a ratio comparing goals made to total shots.
5
1,2 1 Find the missing value: ButterEggs ?5 210
6
1,3 $0.35 per oz If you buy a bottle of tide that costs $3.50 and it is 10 oz large, what is the unit rate?
7
1,4 5 to 9 5 : 9 5/9 There are 5 blue markers and 9 green markers in a pencil pouch. Write a ratio comparing blue markers to green markers.
8
2,1 1 to 6 1 : 6 1/6 A soccer player makes 5 goals out of 6 shots. Write a ratio comparing goals missed to total shots.
9
2,2 36 Find the missing value: TB MilkC. Flour 39 12?
10
2,3 $0.30 per slice If you buy a pound of ham that costs $7.50 and you get 25 slices what is the unit rate of each slice of ham?
11
2,4 33 Find the missing value: 26 11?
12
3,1 5 to 1 5 : 1 5/1 A soccer player makes 5 goals out of 6 shots. Write a ratio comparing goals made to goals missed.
13
3,2 3 If a dish serving 4 people calls for 12 eggs how many eggs would you need if you made it just for 1 person? ServingsEggs 1? 412
14
3,3 $0.20 per box If there are 12 juice boxes in a box and the box costs $2.40 what is the unit rate for each box?
15
3,4 Yes Do the 2 ratios below form a proportion? 2/7 and 6/21
16
4,1 3 to 7 3 : 7 3/7 Julie has 10 animals at home. 3 are dogs. Write a ratio comparing dogs to other animals.
17
4,2 If a casserole calls for 2 eggs for every 1 person, how many eggs would you need for 5 people? Create a chart and find the answer. EGGSPEOPLE 21 105
18
4,3 Sunny D You can buy 24 oz of OJ for $3.50. You can buy 36 oz of Sunny D for $4.00 Which is the better unit rate?
19
4,4 $2 Roxy bought 7 pens for $14. How much did 1 pen cost?
20
5,1 7 to 12 7 : 12 7/12 Daquan has 5 quarters and 7 pennies in his pocket. Write a ratio comparing pennies to total coins.
21
5,2 If a recipe calls for 1 cup of milk for every serving and you use 5 cups of milk, how many servings are you planning on making? Make a table to find your answer. MilkServings 11 55
22
5,3 Tide You can get 38 oz of Tide for $4.50. You can get 24 oz of All for $3.50 Which is a better unit rate?
23
5,4 $12 If potatoes cost $3 per 2 pounds. How much would 8 pounds of potatoes cost?
Similar presentations
© 2025 SlidePlayer.com. Inc.
All rights reserved.