Download presentation
Presentation is loading. Please wait.
Published byRosamund Burns Modified over 9 years ago
1
Name: May be reproduced for classroom use.www.classroom.com © Classroom Connect I’ve got change! 1¢ 5¢ 10¢ 25¢
2
My gum cost 20¢. I paid with a dollar. My change was: May be reproduced for classroom use.www.classroom.com © Classroom Connect Pennies Nickels Dimes Quarters 1¢ 5¢ 10¢ 25¢
3
My balloon cost 55¢. I paid with a dollar. My change was: May be reproduced for classroom use.www.classroom.com © Classroom Connect 1¢ 5¢ 10¢ 25¢ Pennies Nickels Dimes Quarters
4
My toy cost 96¢. I paid with a dollar. My change was: May be reproduced for classroom use.www.classroom.com © Classroom Connect 1¢ 5¢ 10¢ 25¢ Pennies Nickels Dimes Quarters
5
My ball cost 32¢. I paid with a dollar. My change was: May be reproduced for classroom use.www.classroom.com © Classroom Connect 1¢ 5¢ 10¢ 25¢ Pennies Nickels Dimes Quarters
6
My candy bar cost 44¢. I paid with a dollar. My change was: May be reproduced for classroom use.www.classroom.com © Classroom Connect 1¢ 5¢ 10¢ 25¢ Pennies Nickels Dimes Quarters
7
My apple cost 62¢. I paid with a dollar. My change was: May be reproduced for classroom use.www.classroom.com © Classroom Connect 1¢ 5¢ 10¢ 25¢ Pennies Nickels Dimes Quarters
8
My marbles cost 89¢. I paid with a dollar. My change was: May be reproduced for classroom use.www.classroom.com © Classroom Connect 1¢ 5¢ 10¢ 25¢ Pennies Nickels Dimes Quarters
Similar presentations
© 2025 SlidePlayer.com. Inc.
All rights reserved.