Download presentation
Presentation is loading. Please wait.
Published bySamuel Murphy Modified over 9 years ago
1
Calculating unit rates © 2013 Meredith S. Moody 1
2
Objective: You will be able to… Explain what a unit rate is in your own words Calculate various unit rates © 2013 Meredith S. Moody 2
3
Vocabulary Unit rate: A ratio that has a denominator of 1 Unit rates are used to find information about a single item in a group For example, if a dozen apples costs $4.00, how much does 1 apple cost? The unit rate would be the cost of 1 apple © 2013 Meredith S. Moody 3
4
Finding unit rates © 2013 Meredith S. Moody 4
5
Example 1 © 2013 Meredith S. Moody 5
6
Example 2 © 2013 Meredith S. Moody 6
7
Pattern To find a unit rate, you will always divide the numerator of the ratio by the denominator of the ratio © 2013 Meredith S. Moody 7
8
Guided practice 1 © 2013 Meredith S. Moody 8
9
Guided practice 2 © 2013 Meredith S. Moody 9
10
You try! © 2013 Meredith S. Moody 10
11
You try! In your own words, write an explanation of a unit rate Create your own unit rate problem If you’re having trouble getting started, use a crate of apples Trade your work with a partner and see if you can solve their unit rate problem! © 2013 Meredith S. Moody 11
Similar presentations
© 2025 SlidePlayer.com. Inc.
All rights reserved.