Download presentation
Presentation is loading. Please wait.
Published bySabina Underwood Modified over 9 years ago
1
IN TEXT CHAPTER 10-12 Power and work and efficiency
2
Additional Note In case you did read in your text, which I would prefer if you did you may have missed the following definition… Mechanical energy: Is the sum of potential and kinetic energy in a system. Same rules apply to any type of energy or system, that because the law of ______________ tells us that __________ before has to be the same as ___________ after
3
Pa-Pa-Pa Power Wheels!!! We all realize I think that it takes power to get stuff done, stuff like work, but what is power? Great question: Power is how much work we do, over how long we take to do it! P= W/t where w= work and t=time The unit of measure for power is the watt (named after James Watt) and given as a w. “What’s a watt Mr. Caddy?” Who said that? They get a cookie. A watt is 1J of energy transferred over 1 second. OR a watt is a J/s.
4
Example EZ How much power is needed to lift a cup 2m that has a mass of 3 kg in 2 seconds? P=w/t Work is F x d F is mg So P= fd/t or 3 x 9.8 x 2/2 P= 29.4 W or J/s As a side note, not that you don’t know this but a kilowatt is 1000w
5
Example harder An electric motor lifts an elevator 9m in 15 seconds but exerting an upward force of 12000N. What is the power required in kW? Known: 9m, t=15s, f=12000N Unknown: Power, work P= w/t, w=fd So again 12000x 9 / 15 = 7200W 7200W but I want kW so divide by 1000 and 7.2 kW
6
Efficiency Efficiency: The rate or ratio or percent of how effectively something or someone turns input energy into useful energy. Eff %= (useful energy/ input energy) x 100 This applies to anything…like work etc, output/input…..kinetic/potential…..
7
Example Ez Calculate the efficiency of a light bulb in converting energy if its given 1000W of energy and only 60W of that is used to illuminate the room? Eff= 60/1000 = 0.06x 100 = 6%
8
Example Harder Suppose when you were at the top of the hill, your height was 25 m, and when you coasted down the hill, your 68kg body had a final speed of 13m/s. How efficient was I at converting types of energy? Write out what you know Given m = 68kg ∆h = 25 v = 13m/s g = 9.80m/s 2 Need: Efficiency = output x 100% input Efficiency = E k x 100% E p
9
Gravitational Potential Energy E p = mg∆h = (68kg)(9.80m/s 2 )(25m) = 16677J Kinetic Energy E k = ½ mv 2 = 0.5(68kg)(13m/s) 2 = 5746J Efficiency = output x 100% input Efficiency = 5746J x 100% 16677J Efficiency = 34.4564% Efficiency = 34%
10
Problems in Text You can now do Page 262 4-8 work type problems Page 264 9-14 power problems Page 278-281 review questions on work, power and efficiency Page 291 4-8 potential energy questions Page 297 15 -15 kinetic and potential energy questions Page 300, 19-21 putting together mo, kinetic and conservation
Similar presentations
© 2025 SlidePlayer.com. Inc.
All rights reserved.