Download presentation
Presentation is loading. Please wait.
Published byJayson Wilkins Modified over 9 years ago
1
Peter Mancuso
2
From last class…
3
Definitions… Intersecting: Consistent and Independent Parallel: Inconsistent and Independent Coincident: Consistent and Dependent
4
Variables Independent variable/ input Dependent variable/ output
5
Examples Y = x + 7 Y = -20x – 5 Y = 4x +.5x
6
M&M Activity Everyone split up into 5 groups. Each group should have two tables and two cups of M&Ms (Don’t eat them until we are done please). Groups should also have a few graphing calculators.
7
Read the following problem “Darius, Pedro, and Sally like to eat M&Ms. For each M&M that Darius eats, Pedro eats 3 times that amount plus one. For each M&M that Darius eats, Sally eats 2 times that amount plus four. In this problem what would be the dependent and independent variables?
8
Create the Equations… Take a few minutes within your group to create two equations, based on the independent and dependent variables that we discussed.
9
Using the tables… Within your group divide into two subgroups. Each subgroup should have a table, a cup of M&Ms and one of the two equations that was created. For example, one group will have the equation based off of Darius and Pedro and the other group will have the equation based off of Darius and Sally. Now use your equation and what you know about input/output to complete the tables. Use the M&Ms to represent the amounts eaten by each student. Once you have your completed tables go back to your main group and compare the two tables.
10
Back to your main group. At what x and y values are the tables the same? What does this specifically tell us about our three students who like to eat M&M’s? Graph the two equations on the calculator and find the intersection point. Use the Table function in the calculator.
11
More problems… Mr. James, the school’s AD, wants to restock his sporting goods supply. A basketball costs $10 and a soccer ball costs $7. Mr. James bought a total of 34 balls and spent $274. How many of each type did Mr. James buy?
12
More Problems Jill is selling tickets to the school play. It costs students $8.50 to come to the play and it costs adults $12 to come to the play. At the end of the sale, Jill sold 350 tickets for a total of $3395. How many student and adult tickets were sold?
Similar presentations
© 2025 SlidePlayer.com. Inc.
All rights reserved.