Download presentation
Presentation is loading. Please wait.
Published byChester Simon Modified over 9 years ago
1
5 Minute Check Find the SA. Complete in your notebook. 1.2. 3.4.
2
5 Minute Check Find the SA. Complete on homework. 1.
3
5 Minute Check Find the SA. Complete on homework. 1. SA = 2B + hp B = 5 x 7 = 35 p = 5 + 7 + 5 + 7= 24 h = 3 SA = 2·35 + 3· 24 = 142ft²
4
5 Minute Check Find the SA. Complete on homework. 2.
5
5 Minute Check Find the SA. Complete on homework. 2. SA = 2B + hp B = 12.7 x 8.1 = 102.87 p = 12.7 + 8.1+12.7 +8.1= 41.6 h = 4.3 SA = 2·102.87 + 4.3· 41.6 = 384.62cm²
6
5 Minute Check Find the SA. Complete on homework. 3.
7
5 Minute Check Find the SA. Complete on homework. 3. SA = 2B + hp B = 4 x 5 = 20 p = 4 + 5+4 +5= 18 h = 12 SA = 2·20 + 12· 18 = 256in²
8
5 Minute Check Find the SA. Complete on homework. 4.
9
5 Minute Check Find the SA. Complete on homework. 4. SA = 2B + hp B = 35.7 x 25.5 = 910.35 p = 35.7 + 25.5+35.7 +25.5= 122.4 h = 15.1 SA = 2·910.35 + 15.1· 122.4 = 3668.94m²
10
Flashcards
11
Monday, Feb 24 Chapter 10.4 Surface Areas of Triangular Prisms
12
Objective: To find the surface area of triangular prisms.
13
Surface Areas of Triangular Prisms At the end of this lesson you should be able to answer the following question. How is the area of a rectangle related to the surface area of a triangular prism?
14
Surface Areas of Triangular Prisms The surface area (SA) of a three dimensional figure is the outer face or exterior boundary of the figure.
15
Surface Areas of Triangular Prisms There are two ways to find the surface area of a shape. 1. Use a formula 2. Use a net
16
Surface Areas of Triangular Prisms The formula to find the surface area (SA) of a triangular prism is 2 x Area of the Base + perimeter of the Base x height, or SA = 2B + ph l w h
17
Surface Areas of Triangular Prisms In a triangular prism the Base is always a triangle. (and has the right angle sign) l w h
18
Surface Areas of Triangular Prisms In a triangular prism the Base is always a triangle. The area of the Base will be l · w ÷ 2. l w h
19
Surface Areas of Triangular Prisms In a triangular prism the Base is always a triangle. The area of the Base will be l · w ÷ 2. l and w will always be connected by a right angle. l w h
20
Surface Areas of Triangular Prisms Find the SA of the triangular prism. SA = 2B + hp To find the SA of a prism. Step 1 – Find the area of the Base. What is the area of the Base? (Remember, the Base will always be a triangle)
21
Surface Areas of Triangular Prisms Find the SA of the triangular prism. SA = 2B + hp B = 54 To find the SA of a prism. Step 1 – Find the area of the Base. What is the area of the Base? 9 x 12 ÷ 2 = 54
22
Surface Areas of Triangular Prisms Find the SA of the triangular prism. SA = 2B + hp B = 54 To find the SA of a prism. Step 2 – Find the perimeter of the Base. What is the perimeter of the Base?
23
Surface Areas of Triangular Prisms Find the SA of the triangular prism. SA = 2B + hp B = 54 p = 36 To find the SA of a prism. Step 2 – Find the perimeter of the Base. What is the perimeter of the Base? 9 + 12 + 15 = 36
24
Surface Areas of Triangular Prisms Find the SA of the triangular prism. SA = 2B + hp B = 54 p = 36 To find the SA of a prism. Step 3 – Find the height. What is the only number that has not been used?
25
Surface Areas of Triangular Prisms Find the SA of the triangular prism. SA = 2B + hp B = 54 p = 36 h = 10 To find the SA of a prism. Step 3 – Find the height. What is the height? 10
26
Surface Areas of Triangular Prisms Find the SA of the triangular prism. SA = 2B + hp B = 54 p = 36 h = 10 To find the SA of a prism. Step 4 – Substitute and perform the operations.
27
Surface Areas of Triangular Prisms Find the SA of the triangular prism. SA = 2B + hp B = 54 p = 36 h = 10 SA = 2 · 54 + 36· 10 = 468ft²
28
Surface Areas of Triangular Prisms Find the SA of the triangular prism. Do this on your own.
29
Surface Areas of Triangular Prisms Find the SA of the triangular prism. SA = 2B + hp B = 5 x 2 ÷ 2 = 5 p = 5.4 + 2 + 5 = 12.4 h = 4 SA = 2 · 5 + 4· 12.4 = 59.6ft²
30
Surface Areas of Triangular Prisms Find the SA of the triangular prism. Do this on your own.
31
Surface Areas of Triangular Prisms Find the SA of the triangular prism. SA = 2B + hp B = 5.2 x 6 ÷ 2 = 15.6 p = 6 + 6 + 6 = 18 h = 7 SA = 2 · 15.6 + 7· 18 = 157.2cm²
32
Surface Areas of Triangular Prisms Find the SA of the triangular prism. Do this on your own.
33
Surface Areas of Triangular Prisms Find the SA of the triangular prism. SA = 2B + hp B = 5.3 x 6 ÷ 2 = 15.9 p = 5.3 + 6 + 8 = 19.3 h = 13 SA = 2 · 15.9 + 13· 19.3 = 282.7cm²
34
Surface Areas of Triangular Prisms Find the SA of the triangular prism. Do this on your own.
35
Surface Areas of Triangular Prisms Find the SA of the triangular prism. SA = 2B + hp B = 3 x 4 ÷ 2 = 6 p = 3 + 4 + 5 = 12 h = 6 SA = 2 · 6 + 12· 6 = 84cm²
36
Surface Areas of Triangular Prisms To find the surface area (SA) of a prism by using a net the area of each face is added together, like a composite shape.
37
Surface Areas of Triangular Prisms Since a triangular prism has 5 faces, there will be five areas to add.
38
Surface Areas of Triangular Prisms Find the SA of the triangular prism.
39
Surface Areas of Triangular Prisms Find the SA of the triangular prism. What is the area of the outlined shapes?
40
Surface Areas of Triangular Prisms Find the SA of the triangular prism..4 +.4 What is the area of the outlined shapes? 1 x.8 ÷ 2 =.4
41
Surface Areas of Triangular Prisms Find the SA of the triangular prism..4 +.4 What is the area of the outlined shape?
42
Surface Areas of Triangular Prisms Find the SA of the triangular prism..4 +.4 + 2 What is the area of the outlined shape? 1 x 2 = 2
43
Surface Areas of Triangular Prisms Find the SA of the triangular prism..4 +.4 + 2 What is the area of the outlined shape?
44
Surface Areas of Triangular Prisms Find the SA of the triangular prism..4 +.4 + 2 + 2 What is the area of the outlined shape? 1 x 2 = 2
45
Surface Areas of Triangular Prisms Find the SA of the triangular prism..4 +.4 + 2 + 2 What is the area of the outlined shape?
46
Surface Areas of Triangular Prisms Find the SA of the triangular prism..4 +.4 + 2 + 2 + 2 What is the area of the outlined shape? 1 x 2 = 2
47
Surface Areas of Triangular Prisms Find the SA of the triangular prism..4 +.4 + 2 + 2 + 2 What is the surface area of the prism?
48
Surface Areas of Triangular Prisms Find the SA of the triangular prism..4 +.4 + 2 + 2 + 2 What is the surface area of the prism? 6.8 cm²
49
Surface Areas of Triangular Prisms Find the SA of the triangular prism. Do this on your own.
50
Surface Areas of Triangular Prisms Find the SA of the triangular prism. 42 + 42 + 12.5 + 7+ 12.5 =116in²
51
Surface Areas of Triangular Prisms Agenda Notes Homework– Homework Practice 10-4 Due Tuesday, Feb 25 Chapter 10 Test –Wednesday, Feb 26
Similar presentations
© 2025 SlidePlayer.com. Inc.
All rights reserved.