Download presentation
Presentation is loading. Please wait.
Published byGabriel Wheeler Modified over 9 years ago
1
By Anna & Dulce
2
A bake sale would probably cost over $20 because you want more than 1 cake mix box because one box makes 25 so we would sell it for $1.50 (Beginning and end of the month). It would cost over $20 because of the mix and eggs We should have a bake sell once a month You might say we can’t get the materials we need but if we all pitch in the money then we can
3
The reason I think we should have a bake sale is because I know it would go well because everybody loves cupcakes, cookies or something sweet to eat People might not buy because they cant eat sweet things or they don’t like them
4
We could only have a dress down day once Or it could just be a jeans day We could make it $1
5
The reason for jeans day is people get tired of school uniform and we cant have a dress down day so a jeans day would have to do We wear things like jeans to express ourselves
6
We could have a yard sale every month We could get people to bring in stuff that they don’t need or want and we could sell all the stuff Teachers also have a lot of stuff in storage and we could sell that too We would have to determine how much the price is for every thing
7
The reason we should have a yard sale is it usually goes well and you could raise more money at a yard sale and I know people like new things. There's a big yard sale in Okolona and it is really hard to get out of your own drive way because its so packed This yard sale is not only for the people in the school but also the community
Similar presentations
© 2025 SlidePlayer.com. Inc.
All rights reserved.