Presentation is loading. Please wait.

Presentation is loading. Please wait.

Gobble ‘til you Wobble! Today’s Task: Determine actual cost of recipes using unit pricing!!!

Similar presentations


Presentation on theme: "Gobble ‘til you Wobble! Today’s Task: Determine actual cost of recipes using unit pricing!!!"— Presentation transcript:

1 Gobble ‘til you Wobble! Today’s Task: Determine actual cost of recipes using unit pricing!!!

2 What is Unit Pricing? The actual cost of the ingredients that you are going to USE in the recipe … For instance If the container holds 2 cups but you only need to use 1 cup of that ingredient You would Divide the cost of that item in half If the container cost $2, you would have used $1 worth in your recipe

3 Additional Example – 1 Check the packaging to determine its size. Bags of sugar are sold by the pound, for example. If a 4 lb. bag of sugar costs $3.20, you can easily calculate its unit pricing. – 2 Divide $3.20 (the price of the sugar) by 4 (the unit, in pounds). The unit pricing is 80 cents per pound. – If there were 4 cups in a pound and you only needed 1 cup, the sugar would cost you 20 cents for that recipe Read more: How to Calculate Unit Pricing for Groceries | eHow.com http://www.ehow.com/how_2284331_calculate- unit-pricing.html#ixzz1di6FkBev (adapted)How to Calculate Unit Pricing for Groceries | eHow.comhttp://www.ehow.com/how_2284331_calculate- unit-pricing.html#ixzz1di6FkBev

4 First things first… If you did not finish gathering your prices yesterday, then do that now….make sure to note the packaging sizes ( ounces, pounds, cups, etc) you will need that information to determine your unit price! The best websites to complete this task are: www.netgrocer.com www.walmart.com

5 Now for some practice (No Whining Now!!) Pull out your measurement equivalent sheet form earlier in the block for a reference Using the information provided by your teacher, determine the cost of the ingredients on your thanksgiving menu What was the ACTUAL final cost of your Thanksgiving Meal?


Download ppt "Gobble ‘til you Wobble! Today’s Task: Determine actual cost of recipes using unit pricing!!!"

Similar presentations


Ads by Google