Presentation is loading. Please wait.

Presentation is loading. Please wait.

 Why should you shop alone???.  Nutritional Facts  Ingredient List  Daily % Values  Serving Size.

Similar presentations


Presentation on theme: " Why should you shop alone???.  Nutritional Facts  Ingredient List  Daily % Values  Serving Size."— Presentation transcript:

1  Why should you shop alone???

2

3

4  Nutritional Facts  Ingredient List  Daily % Values  Serving Size

5  Identifying statement or name  Net weight or net contents  Artificial coloring  Flavoring and preservatives

6  Name and address of manufacturer  Packer or distributor  Special information that affects people with health problems

7  Approximate number of calories in a gram of carbohydrate, protein and fat.  UPC (universal product code) on label  Asterisk *

8  “Low in”  Can be eaten frequently.  “Reduced”, “Less”, or “Fewer”  At least 25% less of something.  “Good Source of”  Contains 10-19% of the daily food value

9  “Organic” and “Natural”  Have not been defined by law.  “High Source of Fiber”  At least 20% from fiber.  “Juice”  Must be 100% juice.

10  Sell Date  Last day to be in stores.  Use By Date  Date to use product by while at peak quality.

11  Open Dating  How long stores can display the product for sale.  Consumer know the time limit to purchase or use product at its best quality  Expiration Date  The last date a food should be eaten or used.

12

13  How to set up a food budget:  Keep a spending record for 3 months.  Record all the money you spend on food in and out of the home.  Stick to your budget!!

14  Create a categorized shopping list  Take calculator  Avoid shopping hungry or tired  Shop alone

15  Beware of loss leaders  Impulse buys  Layout of store  Shelf placement of items

16  Coupons  Offered on national brands  Final cost is less  Try new products  Purchase unneeded item  Rebate coupons

17  How much the item costs per unit/serving  Total price divided by the number of units/servings.  Listed on the store shelf.

18  Compare brands and sizes  Largest package isn’t always the least expensive.  Will you use it before the expiration date?

19  Which is the better buy?  7-pack of plastic rings for $0.77  8-pack of plastic rings for $0.80  A 4-pack of wooden boxes costs $4.60. What is the unit price?  $1.15 per box

20  Which is the better buy?  7-pack of ice cream bars for $1.12  9-pack of ice cream bars for $1.53  A 6-ounce tube of paint costs $15.42. What is the unit price?  $2.57 per ounce

21  Which is the better buy?  4-pound bag of oranges for $5.88  6-pound bag of oranges for $8.34  A 2-foot piece of copper pipe costs $1.30. What is the unit price?  $0.65 per foot

22  Store brands usually less expensive and often same quality.  Check unit pricing to compare.  Buy for intended use.

23  Food products sold prepared or semi- prepared.  Come in many forms  Higher cost  Saves time

24  Reduce these foods to save money  Most contain food additives  Higher in fat and sodium content  Cost of packaging

25  People are eating out more.  Greater variety of foods available.  Higher in fat and salt.  Portion sizes may be larger.  Reducing the amount of food eaten out can save money.

26  Become a better consumer by understanding what information is on food labels.  Be careful with your money.  Budget wisely.  Be cautious of advertising strategies.  Understand how unit pricing works.  Know what types of brands of foods are available.  Evaluate if convenience foods and eating out is right for you and your budget.

27  Comparison Lab  Name brand vs. store brand  Food Label Lab  Make Calzones and create a label for your food.


Download ppt " Why should you shop alone???.  Nutritional Facts  Ingredient List  Daily % Values  Serving Size."

Similar presentations


Ads by Google