Download presentation
Presentation is loading. Please wait.
Published byFranklin Willis Modified over 9 years ago
1
Why should you shop alone???
4
Nutritional Facts Ingredient List Daily % Values Serving Size
5
Identifying statement or name Net weight or net contents Artificial coloring Flavoring and preservatives
6
Name and address of manufacturer Packer or distributor Special information that affects people with health problems
7
Approximate number of calories in a gram of carbohydrate, protein and fat. UPC (universal product code) on label Asterisk *
8
“Low in” Can be eaten frequently. “Reduced”, “Less”, or “Fewer” At least 25% less of something. “Good Source of” Contains 10-19% of the daily food value
9
“Organic” and “Natural” Have not been defined by law. “High Source of Fiber” At least 20% from fiber. “Juice” Must be 100% juice.
10
Sell Date Last day to be in stores. Use By Date Date to use product by while at peak quality.
11
Open Dating How long stores can display the product for sale. Consumer know the time limit to purchase or use product at its best quality Expiration Date The last date a food should be eaten or used.
13
How to set up a food budget: Keep a spending record for 3 months. Record all the money you spend on food in and out of the home. Stick to your budget!!
14
Create a categorized shopping list Take calculator Avoid shopping hungry or tired Shop alone
15
Beware of loss leaders Impulse buys Layout of store Shelf placement of items
16
Coupons Offered on national brands Final cost is less Try new products Purchase unneeded item Rebate coupons
17
How much the item costs per unit/serving Total price divided by the number of units/servings. Listed on the store shelf.
18
Compare brands and sizes Largest package isn’t always the least expensive. Will you use it before the expiration date?
19
Which is the better buy? 7-pack of plastic rings for $0.77 8-pack of plastic rings for $0.80 A 4-pack of wooden boxes costs $4.60. What is the unit price? $1.15 per box
20
Which is the better buy? 7-pack of ice cream bars for $1.12 9-pack of ice cream bars for $1.53 A 6-ounce tube of paint costs $15.42. What is the unit price? $2.57 per ounce
21
Which is the better buy? 4-pound bag of oranges for $5.88 6-pound bag of oranges for $8.34 A 2-foot piece of copper pipe costs $1.30. What is the unit price? $0.65 per foot
22
Store brands usually less expensive and often same quality. Check unit pricing to compare. Buy for intended use.
23
Food products sold prepared or semi- prepared. Come in many forms Higher cost Saves time
24
Reduce these foods to save money Most contain food additives Higher in fat and sodium content Cost of packaging
25
People are eating out more. Greater variety of foods available. Higher in fat and salt. Portion sizes may be larger. Reducing the amount of food eaten out can save money.
26
Become a better consumer by understanding what information is on food labels. Be careful with your money. Budget wisely. Be cautious of advertising strategies. Understand how unit pricing works. Know what types of brands of foods are available. Evaluate if convenience foods and eating out is right for you and your budget.
27
Comparison Lab Name brand vs. store brand Food Label Lab Make Calzones and create a label for your food.
Similar presentations
© 2025 SlidePlayer.com. Inc.
All rights reserved.