Download presentation
1
What is a ratio, rate, and unit rate?
Essential Question What is a ratio, rate, and unit rate?
2
Ratios A ratio is a comparison of two numbers by division.
To write ratios, use the word to, a colon, or a fraction bar. EXAMPLE #1: John read 3 books in 4 days. Write the ratio of books to days. Words: 3 to 4 Colon: 3:4 Fraction: 3/4
3
Ratios There are 5 boys and 6 girls in Grant School.
1. What is the ratio of girls to boys using a fraction? 2. What is the ratio of girls to children in Grant School (use a colon)? 6:11 3. What is the ratio of boys to children in Grant School (use words)? 5 to 11
4
Rates A rate is a ratio that is measured using two different units.
A unit rate is a rate per one given unit, like 6 miles per 1 hour. Example: You can travel 120 miles on 60 gallons of gas. What is your fuel efficiency in miles per gallon? ________ 120 miles ________ 20 miles Rate = = 6 gallons 1 gallon Your fuel efficiency is 20 miles per gallon.
5
You are shopping for t-shirts. Which store offers the better deal?
Examples You are shopping for t-shirts. Which store offers the better deal? Store A:$25 for 2 shirts Store B: $45 for 4 shirts Store C: $30 for 3 shirts Write each ratio as a unit rate. Store A: $𝟐𝟓 𝟐 𝒔𝒉𝒊𝒓𝒕𝒔 = Store B: $𝟒𝟓 𝟒 𝒔𝒉𝒊𝒓𝒕𝒔 = Store C: $𝟑𝟎 𝟑 𝒔𝒉𝒊𝒓𝒕𝒔 =
6
Examples Find each unit rate. 1. 300 miles in 5 hrs
2. $6.75 for 3 coloring books miles using 3 gal of gas
Similar presentations
© 2025 SlidePlayer.com. Inc.
All rights reserved.