Presentation is loading. Please wait.

Presentation is loading. Please wait.

Chapter 1 Unit Question How do numbers measures, graphical representations and expressions represent mathematical situations?

Similar presentations


Presentation on theme: "Chapter 1 Unit Question How do numbers measures, graphical representations and expressions represent mathematical situations?"— Presentation transcript:

1 Chapter 1 Unit Question How do numbers measures, graphical representations and expressions represent mathematical situations?

2 Open Learning Logs Date on Left…Section 1 – 4 on right

3 WARM UP 1 – 4 Identify the which quantity in each of the following situations must come first... 1.As the temperature increases, the more Mr. Hoffman sweats. 2.Joanie earns more money the longer she works. 3.The more homework Freddie has, the less time he has for T.V.

4 Section 4 How do we use variables to describe patterns?

5 Homework Check

6 To cube a number means… To multiply that number by itself 3 times What are two instances (examples) of this situation? 1 3 = 1 1 13 3 = 3 3 3 What would this pattern look like using a variable…say…x ? x 3 = x x x

7 43,560 An acre is a measurement of land area that equals 43,560 square feet… If I have 1 acre of land, how many square feet is that? How would I calculate the square feet for 2 acres?…3 acres? # acresSquare feet 123123 1 43,560 2 43,560 3 43,560 To write the square feet pattern using a variable, ask yourself, “What is NOT changing?” x There is the key to today’s lesson…line ‘em up, ask the question. If it is not changing, keep it…If it does, use a variable!

8 Try this…Line ‘em up! 7(6 – 1) = 7 6 – 7 1 7(5 – 2) = 7 5 – 7 2 7(4 – 3) = 7 4 – 7 3 Ask the question...keep it or use a variable! 7(x – y) = 7 x – 7 y

9 In Joe’s Deli, a S alad costs $1.75 and a J uice costs $1.25 Write a pattern to calculate the T otal cost of S salads and J juices How much for a meal of one salad and one juice? 1 $1.75 + 1 $1.25= $3.00 You invite 2 friends to go with you. How much for all three meals? 3 $1.75 + 3 $1.25= $9.00 S $1.75 + J $1.25 = T

10 Counterexamples!!!…(prove me wrong) a b > a + b Find values for a and b that make this statement false! If I let… a = 0 b = 1 Then we have… a b > a + b 0 1 > 0 + 1 0 > 1 Which is NOT true, therefore we have proven the original statement false!

11 Homework Do HoffmaSheet 1 – 4


Download ppt "Chapter 1 Unit Question How do numbers measures, graphical representations and expressions represent mathematical situations?"

Similar presentations


Ads by Google