Download presentation
Presentation is loading. Please wait.
1
Tutorial #4 – selected problems
Problem 1 (Problem 3.7 Streetman) Given mn* and mp* from Table 3-1 p 65, calculate the effective densities of states Nc and Nv for GaAs at 300K (assume mn* and mp* do not vary with temperature). Calculate the intrinsic carrier concentration. Answer: mn*=0.067m mp*=0.48m T=300K The effective densities of states are given by:
2
The intrinsic carrier concentration is given by
Eg=1.43eV ni=1.87 x 106 cm-3
3
Problem 2 For silicon doped to 1014 donors/cm3: Calculate the temperature where the total electron carrier density in this semiconductor is equal to twice the donor concentration. (This gives a good estimate of where the sample changes from “extrinsic” to “intrinsic” behavior.) Answer: If the material is to remain electrostatically neutral, the sum of the positive charges (holes and ionized donor atoms) must balance the sum of the negative
4
charges (electrons and ionized acceptor atoms):
p0 + Nd+ = n0 + Na- Nd+ = 1014 cm Na- = 0 cm-3 n0 = 2 Nd+ cm-3 p0 = n0 – Nd+ = 1014 (2-1) = 1014 cm-3 ni2 = n0p0
5
where h=6.63 x J·s k=1.38 x J/K = 8.62 x 10-5 eV/K mn*= 1.1·(9.11 x kg) mp*=0.56·(9.11 x kg) Eg = 1.11eV So, We can solve for T in various ways. One way is to let a calculator solve the equation.
6
Another way is to solve for T using Excel or Quattro Pro.
T Tpower3/2 exp( /T) (Tpower3/2) * exp( /T) E E-06 E E E E E E
7
You can start with e.g. T = 300 K. Check last
column to see how close you are to Repeat for 400 K and 500 K. Increase to 510 K, and then 515 K. Decrease to 514 K. Fine tune by trying K. This value gives a product close to Therefore, T=513.9K.
8
3. Show that for acceptor doping concentration NA
the equilibrium hole concentration p0 is Solution: =0 n0p0= ni2
9
negative root not realistic
Similar presentations
© 2025 SlidePlayer.com. Inc.
All rights reserved.