Presentation is loading. Please wait.

Presentation is loading. Please wait.

Unit 1 Test Review Solving Linear Equations Solving Linear Inequalities in one-variable.

Similar presentations


Presentation on theme: "Unit 1 Test Review Solving Linear Equations Solving Linear Inequalities in one-variable."— Presentation transcript:

1 Unit 1 Test Review Solving Linear Equations Solving Linear Inequalities in one-variable

2  EL: I can solve linear equations with one variable. I can solve one- and two-step equations. I can solve equations with fractions. I can solve multi-step equations with and without the distributive property.  EL: I can solve linear inequalities with one variable. I can find a single variable linear inequality from a graph. I can solve a single variable linear inequality and represent the solution graphically.  EL: I can apply linear functions to model and solve application problems. I can solve application problems involving linear functions.

3 Solving Two-Step Equations  -5 x + 7 = 14

4 Solving Two-Step Equations  -5 x + 7 = 14

5 Solving Equations  3 – 2( x – 3) = 14

6 Solving Equations  3 – 2( x – 3) = 14

7 Applying Functions  A city parking lot charges $10 for the first hour and $5 for each additional hour. The total cost is a function of the amount of time spent in the lot. Write an equation to represent the cost.  How much will it cost to park the car for 6 hours.

8 Applying Functions  A city parking lot charges $10 for the first hour and $5 for each additional hour. The total cost is a function of the amount of time spent in the lot. Write an equation to represent the cost.  How much will it cost to park the car for 6 hours.

9 Solving Equations

10

11 Applying Functions  Calligraphy pens cost $3 each. A package of special paper costs $5.75. The total cost of a package of paper and some pens is a function of the number of pens purchased. Write an equation to represent the cost.  How many pens did you purchase if you spent $38.75 and you purchased only 1 package of special paper with the pens?

12 Applying Functions  Calligraphy pens cost $3 each. A package of special paper costs $5.75. The total cost of a package of paper and some pens is a function of the number of pens purchased. Write an equation to represent the cost.  How many pens did you purchase if you spent $38.75 and you purchased only 1 package of special paper with the pens?

13 Solving Equations

14

15 Solve and graph the inequality

16

17 Solving Equations

18

19 Solve and graph the inequality

20

21 Solve

22

23 Solve.

24

25

26 Solve and graph the inequality

27

28 Solve

29

30 Solve.

31

32 Solve and graph the inequality

33

34


Download ppt "Unit 1 Test Review Solving Linear Equations Solving Linear Inequalities in one-variable."

Similar presentations


Ads by Google