Download presentation
Presentation is loading. Please wait.
Published byMadeleine Pope Modified over 9 years ago
1
CBAReview
2
Number Theory 2-D Measure- ment FractionsAlgebraDecimals $100 $200 $300 $400 $500
3
Answer Find the GCF for 48 and 64
4
Back to Jeopardy Back to Jeopardy16
5
Answer Find the GCF for 200, 450, and 600
6
Back to Jeopardy Back to Jeopardy50
7
Answer The A-train leaves every 15 minutes and the B-train leaves every 20 minutes. If they just left at the same time, when is the next time they will leave at the same time again?
8
Back to Jeopardy Back to Jeopardy 60 minutes or 1 hour
9
Answer Carla has 30 blue beads, 60 red beads, and 72 white beads. What is the maximum number of friends to whom Carla can give the same number of the same beads and have no beads left over? How many will each get?
10
Back to Jeopardy Back to Jeopardy 6 friends, each friend will get 5 blue beads, 10 red, and 12 white
11
Answer 20 + 8(3 3 – 7) ÷ 4 × 5 – 17
12
Back to Jeopardy Back to Jeopardy203
13
Answer What is the area of the parallelogram?
14
Back to Jeopardy Back to Jeopardy 36 square inches
15
Answer What is the area of the triangle?
16
Back to Jeopardy Back to Jeopardy 48 square inches
17
Answer Find the area of the following shape.
18
Back to Jeopardy Back to Jeopardy 36 square centimeters
19
Answer Michael is making a circular garden in his back yard. The diameter will be 49 feet. What is the area of the garden?
20
Back to Jeopardy Back to Jeopardy 1884.785 square feet
21
Answer Find the area of the following shape.
22
Back to Jeopardy Back to Jeopardy 361.17 square centimeters
23
Answer Mary had 6 7 / 8 pizzas for a party. How much pizza was left if Mary and her friends ate 5 2 / 3 pizzas?
24
Back to Jeopardy Back to Jeopardy 1 5/24 pizzas
25
Answer Find the sum of 7 ¾ and 9 ½.
26
Back to Jeopardy Back to Jeopardy 17 ¼
27
Answer 9 3 / 4 x 4 2 / 3
28
Back to Jeopardy Back to Jeopardy 45 1/2
29
Answer 7 ¼ ÷ 2 ½
30
Back to Jeopardy Back to Jeopardy 2 9/10
31
Answer 27 ¼ - 5 7/8
32
Back to Jeopardy Back to Jeopardy 21 3/8
33
Answer Simplify 13 + (m + 25.5)
34
Back to Jeopardy Back to Jeopardy m + 38.5
35
Answer Marion wants to rent a canoe to go out on a lake. The cost is $2.00 plus $1.50 for each hour. Using numbers, symbols, and the variable n, write an expression for how much it would cost to rent the canoe for n hours.
36
Back to Jeopardy Back to Jeopardy $2.00 + $1.50n (or any equivalent expression)
37
Answer Simplify 3(4 + 2y)
38
Back to Jeopardy Back to Jeopardy 12 + 6y
39
Answer Mike made the input-output chart below: What equation is true for all values in the chart?
40
Back to Jeopardy Back to Jeopardy 4x - 3 = y (or any equivalent equation)
41
Answer Simplify 17 + 5(2x – 3) - 2
42
Back to Jeopardy Back to Jeopardy10x
43
Answer 99.989 + 0.05
44
Back to Jeopardy Back to Jeopardy 100.039
45
Answer How much change should you get if you bought two $1.99 items and paid with a ten-dollar bill?
46
Back to Jeopardy Back to Jeopardy $6.02
47
Answer Find the product of 385.67 and 2.4.
48
Back to Jeopardy Back to Jeopardy 925.608
49
Answer Calculate 2.525 divided by 0.05.
50
Back to Jeopardy Back to Jeopardy 50.5
51
Answer Which is the better buy? A 12 oz. jar of peanut butter for $2.94 or a 16 oz. jar for $3.36?
52
Back to Jeopardy Back to Jeopardy The 16-ounce jar.
Similar presentations
© 2025 SlidePlayer.com. Inc.
All rights reserved.