Download presentation
Presentation is loading. Please wait.
Published byBrett Harrell Modified over 9 years ago
1
Warm Up
2
Chapter 4 Solving & Applying Proportions
3
Section 4 – 1 Ratio & Proportion Objectives: To find ratios & proportions To solve proportions
4
Ratio Ratio: A comparison of two numbers by division
5
Rate: When a and b represent quantities measured in different units Unit Rate: A rate with a denominator of 1.
6
Example 1Using Unit Rates The table at the right gives prices for different sizes of Gatorade. A)Find the unit rate for the 12-oz size. PriceVolume $1.0012 oz $1.7520 oz $2.5032 oz
7
B) Find the unit rates for the other two sizes. PriceVolume $1.0012 oz $1.7520 oz $2.5032 oz D)Why are unit rates important? C) Which of the three sizes has the lowest cost per ounce?
8
Unit Analysis: The process of selecting conversion factors to produce the appropriate factors.
11
Important Conversions: 12 inches = 1 feet 3 feet = 1 yard 5,280 feet = 1 mile 60 seconds = 1 minute 60 minutes = 1 hour 24 hours = 1 day 365 days = 1 year 16 ounces = 1 pound 100 cm= 1 meter
12
Example 2 Converting Rates A)A cheetah ran 300 feet in 2.92 seconds. What was the cheetah’s speed in miles per hour?
13
Homework Textbook Page 185 – 186; #1 – 13, 38 – 42 Even
15
B)A sloth travels 0.15 miles per hour. Convert this speed to feet per minute.
16
C)1 qt/min = ____ gal/week
17
Section 4 – 1 Continued Objectives: To solve proportions
18
Proportion: An equation that states that two ratios are equal
19
Cross Products: In the proportion, : ad and bc are the cross products
20
Example 4 Using Cross Products
22
Example 5 Solving Multi-Step Proportions
26
Example 6 Real-World P.S. A)In 2001, Lance Armstrong won the Tour de France, completing the 3454 – km course in about 86.3 hours. Traveling at his average speed, how long would it take him to ride 185 km? Round your answer to the nearest tenth.
27
B) Suppose you walk 2 miles in 35 minutes. How far would you walk in 60 minutes, if you were to continue at the same rate? C) Suppose you walk 5 miles in 45 minutes. How far would you walk in 1 hour, if you were to continue at the same rate?
28
Homework Page 185 – 186; #14 – 28 Even & 32 - 37
Similar presentations
© 2025 SlidePlayer.com. Inc.
All rights reserved.