Download presentation
Presentation is loading. Please wait.
Published byPreston Carroll Modified over 9 years ago
4
orangemango pen ruler banana apple
5
How much is the apple? It’s three yuan. 3
6
How much is the ? 1 It’s one yuan. lollipop
7
one 美元 dollar
8
one dollar two dollar s
9
How much is the pen? It’s two dollars 2
10
1
11
poundone 英镑
12
one pound two pound three pound s s
13
How much is the ruler? It’s one pound 1
14
Ask and answer in pairs. 两人一组互相问答 ¥4¥4$3 ¥1¥1 A : How much is the _________? B : It’s ______ yuan lollipop ¥1¥1 one £2
15
One yuan, two yuan, three yuan. How much is the apple? It’s one yuan. One pound, two pounds, three pounds. It’s three pounds. How much is the ruler? One dollar, two dollars, three dollars How much is the pen ? It’s two dollars
18
Listen and repeat. ( 听并跟读。)
19
A:How much is the apple? B:It’s three yuan. A:How much is the orange A:How much is the lollipop? B:It’s two yuan. B:It’s one yuan. A:A lollipop,please. B:Here you are.
20
自由大声地朗读对话。
21
Work in groups: 一人扮售货员,其余的人扮演顾客。 用英语进行购物活动。 A : Hello! B: Hello! A: How much is the apple/… ? B: It’s two yuan./… A:…,please. B:Here you are. A: Thank you! B:Goodbye! A:Bye!
22
Goodbye!
Similar presentations
© 2025 SlidePlayer.com. Inc.
All rights reserved.