Presentation is loading. Please wait.

Presentation is loading. Please wait.

 WALMART:$21.25 FOR 5 TUBES OF COUNTRY RICH VANILLA.  WALMART:$22.50 FOR 5 TUBES OF COUNTRY RICH CHOCOLATE ICECREAM.  WALMART:$8.75 FOR 5 TUBES OF CARPET.

Similar presentations


Presentation on theme: " WALMART:$21.25 FOR 5 TUBES OF COUNTRY RICH VANILLA.  WALMART:$22.50 FOR 5 TUBES OF COUNTRY RICH CHOCOLATE ICECREAM.  WALMART:$8.75 FOR 5 TUBES OF CARPET."— Presentation transcript:

1  WALMART:$21.25 FOR 5 TUBES OF COUNTRY RICH VANILLA.  WALMART:$22.50 FOR 5 TUBES OF COUNTRY RICH CHOCOLATE ICECREAM.  WALMART:$8.75 FOR 5 TUBES OF CARPET RED VELVET ICECREAM.

2 1. FIRST TAKE YOUR TWO NUMBERS EXAMPLE:180 MILES IN 3 ½ HOURS. 2. THEN DIVIDE THE HOURS INTO THE MILES. 3. THEN YOU HAVE YOUR UNIT RATE AND IT WOULD BE MILES PER HOUR. NOW YOU KNOW WHAT IT COST FOR ONE!

3  COST:$21.25 FOR 5 TUBES.  SO I DIVIDED 5 INTO $21.25 EQUALS:$4.25 FOR ONE TUBE!

4  COST:$22.25 FOR 5 TUBES OF ICECREAM  SO I DIVIDED 5 INTO $22.25  EQUALS:$4.45  FOR ONE TUBE!

5  COST:$8.75 FOR 5 TUBES  SO I DIVIDED 5 INTO $8.75 EQUALS:$1.75 FOR ONE TUBE

6 PRICES WHICH ONE IS THE CHEAPEST? COUNTRY RICH VANILLA:$4.25 FOR 1 COUNTRY RICH CHOCOLATE:$4.45 FOR 1 RED VELVET:$1.75 FOR 1  RED VELVET WHY,BECAUSE WHEN YOU DIVIDE THEM ALL AND GET YOUR PRICES THE CHEAPEST ONE IS GOING TO BE RED VELVET!

7 WEBSITE:WALMART SAVE MONEY, LIVE BETTER. HOPE YOU ENJOYED!


Download ppt " WALMART:$21.25 FOR 5 TUBES OF COUNTRY RICH VANILLA.  WALMART:$22.50 FOR 5 TUBES OF COUNTRY RICH CHOCOLATE ICECREAM.  WALMART:$8.75 FOR 5 TUBES OF CARPET."

Similar presentations


Ads by Google