Download presentation
Presentation is loading. Please wait.
Published byVincent Banks Modified over 9 years ago
1
Unit 5: Rates Task Cards
2
Answer: Total Distance: 420 miles Total Time: 8 hours Average Speed = 52.5 mph Question 1 Christina biked 36 miles in 6 hours. If she biked at a constant speed, how many miles did she ride in 1 hour?Answer: 6 miles/hour Question 2 Lisa made $300 in 6 hours. How much did Lisa make each hour?
3
Answer: $0.38/can Question 5 Ricky made $600 in two weeks. If he works 5 days each week, how much does Ricky make each day?Answer: $60/day Question 6 Joshua drove 90 miles on 15 gallons of gas. How many gallons of gas does Joshua need to drive 120 miles? Answer: Total Distance: 240 miles Total Time: 6 hours Average Speed = 40 mph Question 8 Harry bought 25 pens for $1.00. How much does each pen cost?
4
Answer: $0.04/pen Question 9 What is the better buy: $5.85 for 3 ice cream cones or $12.75 for 5 ice cream cones?Answer: 3 ice cream cones: $1.95/cone 5 ice cream cones: $2.55/cone 3 ice creams cone is a better buy. Question 10 Mary ran 3 miles in 24 minutes. What is Mary’s speed in miles per minute? Answer: 180 meters/minute Question 12 A farmer sells 3.1 acres of his land for $620,000. What is the cost per acre of land?
5
Answer: $200,000/acre Question 13 Which vegetable cost the most per pound?Answer: Onion: $3.80/lb Cauliflower: $2.50/lb Asparagus: $6.20/lb Asparagus costs the most per pound. Question 14 A car travels 392 kilometers in 8 hours. Find the speed of the car. Type of Vegetable Amount Purchased Amount Paid Cost Per Pound Onion2 lb$7.60? Cauliflower3 lb$7.50? Asparagus1.5 lb$9.30?
6
Answer: 910 words Question 17 Charlie baby-sat from 5 PM to 10 PM on Tuesday night. How much did the charge for babysitting?Answer: $4.00 + $12.00 = $16.00 Question 18 Mr. Taylor is looking for a babysitter. He is trying to decide between Matilda and Carol. Matilda charges $22 for every 4 hours. Carol charges $28 for every 5 hours. Which babysitter should Mr. Taylor hire? Explain. Answer: 140 miles Question 20 A grocery store sells 4 bananas for $5 and 5 clementine's for $4. If Anna buys 20 bananas and 20 clementine's, how much money will she spend on fruit? First Hour $4.00 $1.50
7
Answer: $25.00 + $16.00 = $41.00 Question 21 Amy parked her car in the parking lot from 8 AM to 4 PM on the same day. How much did she pay for parking?Answer: $2.00 + $2.50 + $9.00 = $13.50 Question 22 The computer downloads 1,680 kilobytes in 4 minutes. How many kilobytes can the computer download in 10 minutes? Answer: 4,200 kilobytes Question 23 Sam drove 220 miles on 8 gallons of gas. How many miles can Sam drive with 1 gallon of gas?Answer: 27.5 gallons/mile Question 24 Mr. Dayley drives 3 hours at an average speed of 45 miles per hour. Then he drives 5 hours at a speed of 57 miles per hour. What is his average speed for the whole trip? First Hour $2.00 Second Hour $2.50 After the Second Hour $1.50 per hour
Similar presentations
© 2025 SlidePlayer.com. Inc.
All rights reserved.