Download presentation
Presentation is loading. Please wait.
Published byMagdalen Glenn Modified over 9 years ago
1
Maths and Chemistry for Biologists
2
Chemistry Examples 1 This section of the course gives worked examples of the material covered in Chemistry 1 and Chemistry 2
3
Moles In all of the following use the approximate A r values H = 1; C = 12; N = 14; O = 16; Na = 23; P = 31; Cl = 35.5; K = 39 What is the relative molar mass (M r ) of CH 3 COOH? Simply add the A r values of the constituent atoms M r = (12 x 2) + (16 x 2) + (1 x 4) = 60
4
What mass of the substance NH 2 CH 2 COOH (glycine) is 0.1 mol? A mole of a compound has a mass equal to the M r of that compound. The M r of glycine is (12 x 2) + 14 + (16 x 2) + (5 x 1) = 75 Hence 1 mol is 75 g and 0.1 mol = 7.5 g
5
Carbon burns in oxygen to give carbon dioxide according to the equation C + O 2 CO 2 What weight of O 2 would react with 1 g of carbon? 1 mol (12 g) of carbon reacts with 1 mol (32 g) of oxygen molecules. Hence 1 g of carbon reacts with 32/12 = 2.67 g O 2 (Alternatively, 1 g of carbon is 1/12 = 0.083 mol. This reacts with 0.083 mol of O 2 which is 32 x 0.083 = 2.67 g)
6
Solutions What would be the molar concentration of a solution containing 10 g of KH 2 PO 4 in 500 ml? The basic definition is that a solution containing 1 mol of solute in 1 L of solution has a concentration of 1 M The solution here contains 10 g in 500 ml or 20 g/L. The M r of KH 2 PO 4 is 136. So 20 g is 20/136 = 0.147 mol and the concentration is 0.147 M
7
What weight of NaCl would there be in 1 ml of a 0.5 M solution? A 0.5 M solution contains 0.5 mol of solute per litre or 0.5 mmol/ml The M r of NaCl is 23 + 35.5 = 58.5 Hence 0.5 mmol is 58.5 x 0.5 x 10 -3 = 0.0293 g or 29.3 mg
8
What is the molarity of a 0.9% (w/v) solution of NaCl? A 0.9% (w/v) solution contains 0.9 g of solute/100 ml of solution or 9 g/L The M r of NaCl is 58.5 Hence the concentration is 9/58.5 = 0.154 M or 154 mM
9
A solution has a concentration of 0.15 mM. Express this concentration in terms of a) M and b) M a)0.15 x 10 -3 M or 1.5 x 10 -4 M (the unit M is 10 3 times bigger than the unit mM so we have a number of them that is 10 3 times smaller. Think of it in familiar terms: if your finger is 50 mm long, is it 50 x 10 3 m long or 50 x 10 -3 m long?) b)0.15 x 10 3 M or 150 M (in this case the unit M is 10 3 times smaller than the unit mM so the number is 10 3 times bigger)
10
What would be the concentration if 10 ml of a 0.25 M solution were diluted to a final volume of 500 ml? The dilution is 50-fold so the concentration goes down by a factor of 50. Hence concentration is 0.25/50 = 0.005 M or 5 mM
11
How many mol of NaCl would there be in 100 l of a 2.5 M solution? A 2.5 M solution contains 2.5 mol/l or 2.5 mol/ l. Hence 100 l of the solution contains 250 mol
12
A protein solution has a concentration of 1 mg/ml and the M r of the protein is 50,000. a) what is the concentration in units of M b) how many molecules of protein would there be in 1 l of solution? a) The concentration is 1 mg/ml or 1 g/l. 1 g of the protein is 1/50,000 of a mol or 20 x 10 -6 mol or 20 mol. Hence the concentration is 20 M. b) The solution contains 20 mol of protein/L or 20 x 10 -6 mol/l. Hence in 1 l there will be 20 x 10 -12 mol. 1 mol of substance contains 6.02 x 10 23 molecules (the Avogadro number) therefore 20 x 10 -12 mol will contain 6.02 x 10 23 x 20 x 10 -12 = 1.204 x 10 13 molecules
13
What weight (in g) of protein would there be in 10 l of a solution of concentration 10 mg/ml? Concentration is 10 mg/ml or 10 g/ l. Hence there will be 100 g in 10 l
14
A drug sample for bioassay is prepared at a concentration of 1 mM (sample A). Sample B is prepared by taking 100 l of sample A and adding it to 900 l of buffer. Sample C is prepared by taking 100 l of sample B and adding it to 900 l of buffer. Sample D is prepared by taking 100 l of sample C and adding it to 900 l of buffer. What are the concentrations of samples B, C and D? At each step there is a dilution by a factor of 10 (100 l in a total of 1000 l) and the concentrations will be B: 0.1 mM or 100 M C: 0.01 mM or 10 M D: 0.001 mM or 1 M
Similar presentations
© 2025 SlidePlayer.com. Inc.
All rights reserved.