Download presentation
Presentation is loading. Please wait.
Published byDarleen Rogers Modified over 9 years ago
1
PowerPoint Authors: Susan Coomer Galbreath, Ph.D., CPA Charles W. Caldwell, D.B.A., CMA Jon A. Booker, Ph.D., CPA, CIA Cynthia J. Rooney, Ph.D., CPA Copyright © 2012 by The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. Process Costing Chapter 4 9/16/2013
2
4-2 Similarities Between Job-Order and Process Costing Both systems assign material, labor, and overhead costs to products and they provide a mechanism for computing unit product costs. Both systems use the same manufacturing accounts, including Manufacturing Overhead, Raw Materials, Work in Process, and Finished Goods. The flow of costs through the manufacturing accounts is basically the same in both systems.
3
4-3 Differences Between Job-Order and Process Costing Process costing: 1. Is used when a single product is produced on a continuing basis or for a long period of time. Job-order costing is used when you have many different products. 2. Process cost accumulate costs by department. Job- order systems accumulated costs by individual jobs. 3. Process systems compute unit costs by department. Job-order costing systems compute unit costs by job.
4
4-4 Process costing is used for products that are: a. Different and produced continuously. b. Similar and produced continuously. c. Individual units produced to customer specifications. d. Purchased from vendors. Process costing is used for products that are: a. Different and produced continuously. b. Similar and produced continuously. c. Individual units produced to customer specifications. d. Purchased from vendors. Quick Check
5
4-5 Process costing is used for products that are: a. Different and produced continuously. b. Similar and produced continuously. c. Individual units produced to customer specifications. d. Purchased from vendors. Process costing is used for products that are: a. Different and produced continuously. b. Similar and produced continuously. c. Individual units produced to customer specifications. d. Purchased from vendors. Quick Check
6
4-6 Processing Departments Any unit in an organization where materials, labor, or overhead are added to the product. The activities performed in a processing department are performed uniformly on all units of production. Furthermore, the output of a processing department must be homogeneous. Products in a process costing environment typically flow in a sequence from one department to another.
7
4-7 Learning Objective 1 Record the flow of materials, labor, and overhead through a process costing system.
8
4-8 Comparing Job-Order and Process Costing Finished Goods Cost of Goods Sold Direct Labor Manufacturing Overhead JobsJobs Costs are traced and applied to individual jobs in a job-order cost system. Direct Materials
9
4-9 Comparing Job-Order and Process Costing Finished Goods Cost of Goods Sold Direct Labor Manufacturing Overhead Processing Department Processing Department Costs are traced and applied to departments in a process cost system. Direct Materials
10
4-10 T-Account Views of Process Cost Flows For purposes of this example, assume there are two processing departments – Departments A and B.
11
4-11 Raw Materials Process Cost Flows: The Flow of Raw Materials (in T-account form) Work in Process Department B Work in Process Department A Direct Materials
12
4-12 Process Cost Flows: The Flow of Labor Costs (in T-account form) Work in Process Department B Work in Process Department A Salaries and Wages Payable Direct Materials Direct Labor
13
4-13 Process Cost Flows: The Flow of Manufacturing Overhead Costs (in T-account form) Work in Process Department B Work in Process Department A Manufacturing Overhead Overhead Applied to Work in Process Applied Overhead Direct Labor Direct Materials Direct Labor Direct Materials Actual Overhead
14
4-14 Process Cost Flows: Transfers from WIP- Dept. A to WIP-Dept. B (in T-account form) Work in Process Department B Work in Process Department A Direct Materials Direct Labor Applied Overhead Direct Materials Direct Labor Applied Overhead Transferred to Dept. B Transferred from Dept. A Department A Department B
15
4-15 Finished Goods Process Cost Flows: Transfers from WIP-Dept. B to Finished Goods (in T-account form) Work in Process Department B Cost of Goods Manufactured Direct Materials Direct Labor Applied Overhead Transferred from Dept. A Cost of Goods Manufactured
16
4-16 Finished Goods Cost of Goods Sold Process Cost Flows: Transfers from Finished Goods to COGS (in T-account form) Work in Process Department B Cost of Goods Manufactured Direct Materials Direct Labor Applied Overhead Transferred from Dept. A Cost of Goods Sold Cost of Goods Manufactured
17
4-17 Units of Production Units produced in process costing is a combination of ▫Units completed during the period ▫Partially completed units still in WIP Partially completed units are then converted into equivalent units completed Equivalent units are added to completed units to come up with total production for the period
18
4-18 Equivalent Units of Production Equivalent units are the product of the number of partially completed units and the percentage completion of those units. Percentage of completion is determined by best estimate of the department management
19
4-19 Equivalent Units – The Basic Idea Two half completed products are equivalent to one complete product. So, 10,000 units 70% complete are equivalent to 7,000 complete units. + = 1
20
4-20 For the current period, Jones started 15,000 units and completed 10,000 units, leaving 5,000 units in process 30 percent complete. How many equivalent units of production did Jones have for the period? a. 10,000 b. 11,500 c. 13,500 d. 15,000 For the current period, Jones started 15,000 units and completed 10,000 units, leaving 5,000 units in process 30 percent complete. How many equivalent units of production did Jones have for the period? a. 10,000 b. 11,500 c. 13,500 d. 15,000 Quick Check
21
4-21 For the current period, Jones started 15,000 units and completed 10,000 units, leaving 5,000 units in process 30 percent complete. How many equivalent units of production did Jones have for the period? a. 10,000 b. 11,500 c. 13,500 d. 15,000 For the current period, Jones started 15,000 units and completed 10,000 units, leaving 5,000 units in process 30 percent complete. How many equivalent units of production did Jones have for the period? a. 10,000 b. 11,500 c. 13,500 d. 15,000 10,000 units + (5,000 units × 0.30) = 11,500 equivalent units Quick Check
22
4-22 Learning Objective 2 Compute the equivalent units of production using the weighted-average method.
23
4-23 Equivalent Units of Production Weighted-Average Method The weighted-average method... 1.Makes no distinction between work done in prior or current periods. 2.Blends together units and costs from prior and current periods. 3.Determines equivalent units of production for a department by adding together the number of units transferred out plus the equivalent units in ending Work in Process Inventory. The weighted-average method... 1.Makes no distinction between work done in prior or current periods. 2.Blends together units and costs from prior and current periods. 3.Determines equivalent units of production for a department by adding together the number of units transferred out plus the equivalent units in ending Work in Process Inventory.
24
4-24 Treatment of Direct Labor Direct labor costs may be small in comparison to other product costs in process cost systems. Direct labor costs may be small in comparison to other product costs in process cost systems. Direct Materials Type of Product Cost Dollar Amount Direct Labor Manufacturing Overhead
25
4-25 Treatment of Direct Labor Type of Product Cost Dollar Amount Conversion Direct labor and manufacturing overhead may be combined into one classification of product cost called conversion costs. Direct Materials Direct Labor Manufacturing Overhead
26
4-26 Weighted-Average – An Example Smith Company reported the following activity in the Assembly Department for the month of June:
27
4-27 Weighted-Average – An Example The first step in calculating the equivalent units is to identify the units completed and transferred out of Assembly Department in June (5,400 units)
28
4-28 Weighted-Average – An Example The second step is to identify the equivalent units of production in ending work in process with respect to materials for the month (540 units) and adding this to the 5,400 units from step one.
29
4-29 Weighted-Average – An Example The third step is to identify the equivalent units of production in ending work in process with respect to conversion for the month (270 units) and adding this to the 5,400 units from step one.
30
4-30 Equivalent units of production always equals: Units completed and transferred + Equivalent units remaining in work in process Equivalent units of production always equals: Units completed and transferred + Equivalent units remaining in work in process Weighted-Average – An Example
31
4-31 Beginning Work in Process 300 Units 40% Complete Ending Work in Process 900 Units 60% Complete 6,000 Units Started 5,400 Units Completed 5,100 Units Started and Completed Weighted-Average – An Example Materials 5,400 Units Completed 540 Equivalent Units 900 × 60% 5,940 Equivalent units of production
32
4-32 6,000 Units Started 5,400 Units Completed 5,100 Units Started and Completed 270 Equivalent Units 900 × 30% 5,670 Equivalent units of production Beginning Work in Process 300 Units 20% Complete Ending Work in Process 900 Units 30% Complete Weighted-Average – An Example Conversion
33
4-33 Learning Objective 3 Compute the cost per equivalent unit using the weighted-average method.
34
4-34 Compute and Apply Costs Beginning Work in Process Inventory: 300 units Materials: 40% complete $6,119 Conversion: 20% complete $3,920 Production started during June 6,000 units Production completed during June 5,400 units Costs added to production in June Materials cost $ 118,621 Conversion cost $ 81,130 Ending Work in Process Inventory: 900 units Materials: 60% complete Conversion: 30% complete
35
4-35 Compute and Apply Costs The formula for computing the cost per equivalent unit is: Cost per equivalent unit = Cost of beginning Work in Process Inventory Cost added during the period Equivalent units of production +
36
4-36 Here is a schedule with the cost and equivalent unit information. Compute and Apply Costs
37
4-37 Compute and Apply Costs Here is a schedule with the cost and equivalent unit information. $124,740 ÷ 5,940 units = $21.00 $85,050 ÷ 5,670 units = $15.00 Cost per equivalent unit = $21.00 + $15.00 = $36.00
38
4-38 Learning Objective 4 Assign costs to units using the weighted- average method.
39
4-39 Applying Costs
40
4-40 Applying Costs
41
4-41 Applying Costs
42
4-42 Computing the Cost of Units Transferred Out
43
4-43 Computing the Cost of Units Transferred Out
44
4-44 Learning Objective 5 Prepare a cost reconciliation report.
45
4-45 Reconciling Costs
46
4-46 Reconciling Costs
Similar presentations
© 2025 SlidePlayer.com. Inc.
All rights reserved.