Download presentation
Presentation is loading. Please wait.
Published byBritton Alexander Modified over 9 years ago
1
Module 2 Mid Module Review
2
Sprint A
5
Sprint B
8
Why do we need parentheses around 26 + 4? { 26 + 4 3 x (26 + 4) Review
9
Evaluate the expression. { 24 + 6 5 x (24 + 6) Review
10
Write an expression then evaluate 6 times the difference between 60 and 51. Review
11
Write an expression then evaluate The sum of 2 nineteens and 8 nineteens Review
12
Problem 3b Write an expression then evaluate 5 times the sum of 16 and 14 Review
13
Problem 3b Write an expression then evaluate 5 times the difference of 25 and 15 Review
14
Write an expression then evaluate Divide the difference between 1200 and 900 by 3 Review
15
Read the expression 8 × (43 – 13) Review
16
Read the expression (16 + 9) x 4 Review
17
Read the expression (20 × 3) + (5 × 3) Review
18
9 x 13 8 thirteens Review
19
Sum of 10 and 9 doubled (2 x 10) + (2 x 9) Review
20
30 fifteenths minus 1 fifteen 29 x 15 Review
21
100 x 7 20 x (5 x 8) Review
22
38 x 11 40 elevens – 3 elevens Review
23
12 x 18 9 twelves doubled Review
24
Solve. Use words, numbers, or pictures to explain how your answers to Parts (a) and (b) are related. a) 25 x 50 b) 2.5 x 50 = 25 tenths x 50 Review
25
Multiply using the standard algorithm. Show your work below each problem. Review 413 x 33
26
Multiply using the standard algorithm. Show your work below each problem. Review 645 x 304
27
Multiply using the standard algorithm. Show your work below each problem. Review 524 x 405
28
Multiply using the standard algorithm. Show your work below each problem. Review 371 x 54
29
For a field trip, the school bought 28 sandwiches for $3.70 each and 15 bags of chips for $1.45 each. How much did the school spend in all? Review
30
Bob is throwing a party. He bought 12 2 liter bottles of soda for $1.44 each. He also bought 15 boxes of snacks for 1.85 each. How much did he spend? Review
31
Bob is throwing a party. He bought 12 2 liter bottles of soda for $1.44 each. He also bought 15 boxes of snacks for 1.85 each. How much change did he get from $100? Review
32
Bob is throwing a party. He bought 12 2 liter bottles of soda for $1.44 each. He also bought 15 boxes of snacks for 1.85 each. His guests drank 20.5 liters of soda. How many milliliters were left ? Review
33
Jeanne makes hair bows to sell at the craft fair. Each bow requires 1.2 yards of ribbon.At the fabric store, ribbon is sold by the foot. If Jeanne wants to make 73 bows, how many feet of ribbon must she buy? Show all your work. Review
34
Jeanne makes hair bows to sell at the craft fair. Each bow requires 1.2 yards of ribbon. A manufacturer is making 100 times as many bows as Jeanne to sell in stores nationwide. Write an expression using exponents to show how many yards of ribbon the manufacturer will need. Do not calculate the total. Review
35
Practice
44
Review
45
Learn Review Practice Activate Knowledge ✔ Check Understanding Teamwork Learning Targets
Similar presentations
© 2025 SlidePlayer.com. Inc.
All rights reserved.