Download presentation
Presentation is loading. Please wait.
Published byMarjory Johns Modified over 9 years ago
1
Send That By: Disha Uppal, Allison Heicher, and Miranda Barker
2
Pickup Time and Delivery Method End of the day, on Wednesday, April 8th Overnight Delivery by UPS Ground
3
Cost $9.06 USD - Cost per unit to ship $15.00- Cost per basket $5.00- Cost of labor
4
Why? The cleaning basket isn’t too expensive for us to make. Therefore, we are able to ship it at a low cost, and still make profit. The customer’s bill would include labor, cost of the supplies, and shipping, therefore, we would make a profit.
5
Why UPS Ground? UPS Ground is the quickest, and most cost efficient method of transportation It wouldn’t make sense to ship it by air, or water, considering the place we are shipping to, and the cost of our product
Similar presentations
© 2025 SlidePlayer.com. Inc.
All rights reserved.