Download presentation
Presentation is loading. Please wait.
Published byHillary Taylor Modified over 9 years ago
1
Unit 3 Whiteboard Game Review
2
Rules of the Game… The class will be split in to 3 Teams Every member of the team will complete the problem on the whiteboard At random, one member of each team will be selected to hold up the whiteboard to see if he/she has the correct answer If the correct answer is given, that person can shoot from the EASY line If an incorrect answer is given, that person has to shoot from the HARD line Whichever team has the most points in the end wins!
3
Question #1
4
Question #2
5
Question #3 Answer: No Solution Answer: No Solution
6
Question #4 Answer: Infinitely Many Solutions Answer: Infinitely Many Solutions
7
Question #5
8
Question #6 Angelina spent $16 for 12 pieces of candy to take to a meeting. Each chocolate bar costs $2, and each lollipop costs $1. Determine how many of each she bought. Answer: 4 chocolate bars and 8 lollipops Answer: 4 chocolate bars and 8 lollipops
9
Question #7 Kishi makes $7 an hour working at the grocery store and $10 an hour delivering newspapers. She cannot work more than 20 hours per week but wants to make at least $90 every week. Write a system of inequalities to model this situation.
10
Question #8 Write a system of inequalities that represents the graph.
11
Question #9 Write a system of inequalities that represents the graph.
12
Question #10 Answer: No…the solution doesn’t work in the second inequality. Answer: No…the solution doesn’t work in the second inequality.
Similar presentations
© 2025 SlidePlayer.com. Inc.
All rights reserved.