Download presentation
Presentation is loading. Please wait.
Published byMiles Hutchinson Modified over 9 years ago
1
END ENTER Torfaen Working Group
2
END We Are Learning To:- Make choices when selecting foods Understand the difference between healthy and unhealthy foods Calculate cost of eating for a family of four for one day.
3
END Use as part of a healthy eating project. Invite discussion about the differences between healthy and convenience foods. Make a visit to a supermarket and carry out a similar task. Link to a modelling activity / spreadsheets.
4
END Click on this button to take you back to the home page Click on this button to end the show Click on this button to take you forward and backward between pages
5
END Your challenge is to fill your basket with food for a family of four for a day. Your choices must be healthy.
6
END Which breakfast will you choose? Click on the breakfast you think is the healthy choice and which you will enjoy. Option 1Option 2
7
END Option 1Option 2 Which lunch will you choose? Click on the lunch you think is the healthy choice and which you will enjoy.
8
END Which dinner will you choose? Click on the dinner you think is the healthy choice and which you will enjoy. Option 1Option 2
9
END Which snacks will you choose? Click on the snacks you think are the healthy choice and which you will enjoy. Option 1Option 2
10
END GREAT CHOICE – You obviously know the right foods to eat to be healthy!
11
END This is not a good choice if you want to be healthy.
12
END GREAT CHOICE – You obviously know the right foods to eat to be healthy!
13
END This is not a good choice if you want to be healthy.
14
END GREAT CHOICE – You obviously know the right foods to eat to be healthy!
15
END This is not a good choice if you want to be healthy.
16
END GREAT CHOICE – You obviously know the right foods to eat to be healthy!
17
END This is not a good choice if you want to be healthy.
18
END Now you have successfully completed the supermarket challenge how much do you think the healthy basket of food would cost? Click below on the amount you think the price lies between. Range between £5 - £10 £10 - £15 £15 -£20 £20 -£25 £25 -£30
19
END Now you have successfully completed the supermarket challenge how much do you think the basket of convenience food would cost? Click below on the amount you think the price lies between. Range between £5 - £10 £10 -£15 £15 -£20 £20 -£25 £25 -£30
20
END The actual cost of this healthy basket is…… £19.86
21
END The actual cost of this convenience basket is…… £25.38 1
22
END You will need to spend a bit more to buy this basket!
23
END You will need to spend a bit more to buy this basket!
24
END You will need to spend a bit more to buy this basket!
25
END You will need to spend a bit more to buy this basket!
26
END You will need to spend a bit more to buy this basket!
27
END You will need to spend a bit more to buy this basket!
28
END You don’t need to spend quite that much to buy this basket!
29
END You don’t need to spend quite that much to buy this basket!
30
END Why not try the challenge of healthy shopping for yourself. Save money SHOP HEALTHY.
Similar presentations
© 2025 SlidePlayer.com. Inc.
All rights reserved.