Download presentation
Presentation is loading. Please wait.
Published byRhoda Day Modified over 9 years ago
1
Ratios Unit Rate Similar Shapes Solving Proportions
2
Unit Rate: The cost per unit – Write unit rate as a fraction, then divide. Example: Paying $2.49 for a 12 oz bag of chips Example: Driving 230 miles on 9 gallons of gas Example: Getting 6 apples for $1.80
3
Directions: Find the unit rate. Which is the better buy? A)12 oz can of soda for.50 B)32 oz soft drink for 1.09
4
Directions: Find the unit rate. Which is the better buy? A)$0.75 for three doughnuts B)$2.00 for 7 doughnuts
5
Directions: Find the unit rate. Which is the better vehicle? A)240 miles on 10 gallons B)340 miles on 15.5 gallons
6
Directions: Are the two fractions proportional?
8
Directions: Which two fractions are proportional?
9
Proportions:
11
The classroom ratio of boys to girls is 3:2. If there are 12 boys in the class, then how many girls are there?
12
Similar question…just a little different: The classroom ratio of boys to girls is 3:2. If there are 30 kids in the class, then how many are boys?
13
Homework: Pg 348 11-18 Pg 358 15-28 Must copy problem, must show the ratio (if possible). MUST SHOW STEPS Please do this as neatly as possible! Organized homework usually means better results.
Similar presentations
© 2025 SlidePlayer.com. Inc.
All rights reserved.