Download presentation
Presentation is loading. Please wait.
Published byHomer Reeves Modified over 9 years ago
1
Linear System Word Problems A restaurant has 20 tables. Each table can seat either 4 people or 6 people. The restaurant can seat a total of 90 people. Find the number of each type of table.
2
Linear System Word Problems During one calender year, a state trooper issued a total of 375 citations for warnings and speeding tickets. Of these, there were 37 more warnings than speeding tickets. How many warnings and how many speeding tickets were issued?
3
Linear System Word Problems You worked 14 hours last week and earned a total of $96 before taxes. Your job as a lifeguard pays $8 per hour, and your job as a cashier pays $6 per hour. How many hours did you work at each job?
4
Linear System Word Problems The cost of 14 gallons of regular gasoline and 10 gallons of premium gasoline is $46.68. Premium costs $.30 more per gallon than regular. What is the cost per gallon of each type of gasoline?
5
Linear System Word Problems To raise money for new football uniforms, your school sells silk-screened T-shirts. Short sleeve T-shirts cost the school $5 each and are sold for $8 each. Long sleeve T-shirts cost the school $7 each and are sold for $12 each. The school spends a total of $2500 on T-shirts and sells all of them for $4200. How many of the short sleeve T-shirts are sold?
6
Linear System Word Problems A gym offers two options for membership plans. Option A includes an initiation fee of $121 and costs $1 per day. Option B has no initiation fee but costs $12 per day. After how many days will the total costs of the gym membership plans be equal? How does your answer change if the daily cost of Option B increases? Explain!
Similar presentations
© 2025 SlidePlayer.com. Inc.
All rights reserved.