Download presentation
Presentation is loading. Please wait.
Published byOctavia Joseph Modified over 9 years ago
1
What is the best price? I did my project on dog food. I did my by project on which dog food Is the best per pound. I did my project Ol'Roy dog food. The store I Got the prices from Wal-Mart. The first bag I did was a 4 lb bag for 4.28. It is 1.07 per pound. The second bag I did was a 8 lb bag for 6.98 It is about.87 cents per lb. The third bag I did was an 20lb bag for 9.98 It is about.49 cents per lb. How I got my answers is I divided The number of lbs by the price.
2
What is The Best Price? By: Joshua Lanier
3
I did my project on dog food. I did my by project on which dog food Is the best per pound. I did my project Ol'Roy dog food. The store I Got the prices from Wal-Mart.
4
I did my project on Ol’Roy dog food from Wal-Mart The first bag I did was a 4lb bag for 4.28. It is 1.07 for a lb of dog food.
5
The second bag I did was a 8lb bag for 6.98 It was about 87 cents per lb
6
The third bag I did was a 20lb bag for 9.98 It was about.49 cents per lb.
7
The way I got my answers by dividing the lb by the price The first bag was 4lbs for 4.28 it was a 1.07 per lb The second bag was 8lbs for 6.98 it was about.87 cents per lb The third bag was 20lbs for 9.98 it was about.49 cents per lb
Similar presentations
© 2025 SlidePlayer.com. Inc.
All rights reserved.