Presentation is loading. Please wait.

Presentation is loading. Please wait.

We’ll Be In the Kitchen Soon!. K-W-L K: What you already know W: What you want to know/learn L: What you learned.

Similar presentations


Presentation on theme: "We’ll Be In the Kitchen Soon!. K-W-L K: What you already know W: What you want to know/learn L: What you learned."— Presentation transcript:

1 We’ll Be In the Kitchen Soon!

2 K-W-L K: What you already know W: What you want to know/learn L: What you learned

3 K-W-L K: write down everything you know about being in the kitchen. W: write everything you want to know about being in the kitchen. – Write down at least 4 things you’d like to learn.

4 Cooking: Definition To make food with dry heat, moist heat or direct heat.

5 Baking: Definition making food in the oven in dry heat without a cover. – Usually refers to pies, breads, cakes, cookies

6 Recipe: Definition Instructions and the ingredients needed for making food

7 Yield: Definition How much a recipe makes – Original Yield – Desired Yield

8 Preheat: Definition Heating the oven to the right temperature before putting in food.

9 Cooking vs. Baking: Do you know the difference? Is this food item cooked or baked?

10 Word Scramble Guess this kitchen-related word: (Raise your hand if you have an answer) ASATPUL Spatula

11 Word Scramble Guess this kitchen-related word: (Raise your hand if you have an answer ) sobantploe Tablespoon

12 Word Scramble Guess this kitchen-related word: (Raise your hand if you have an answer ) erelpe Peeler

13 Word Scramble Guess this kitchen-related word: (Raise your hand if you have an answer ) rtager grater

14 Word Scramble Guess this kitchen-related word: (Raise your hand if you have an answer ) tnosaope teaspoon

15 Boil: Definition Cook under direct heat

16 Simmer: Definition Cook just below boiling point. The liquid will barely bubble.

17 Chill: Definition Put food in the refrigerator until cold

18 Utensil: Definition A tool or container used in the kitchen

19 Small Appliance: Definition Small, electrically powered kitchen equipment Examples?

20 Large Appliance: Definition A large machine that does household tasks Examples?

21 You Need: Pencil Piece of Paper Cooking and Kitchen Vocabulary (Thursday's work) Turn in your sewing workbook

22 Measurements and Abbreviations C = cup Tbsp = tablespoon tsp = teaspoon

23 You Need: Leadership Points Pencil Chocolate Chip Cookie Recipe Work Turn in your sewing workbook

24 Desired Yields for Chocolate Chip Cookies #1: 8 dozen cookies #2: 1 dozen cookies #3: 16 dozen cookies Remember, write down the ingredient list for each altered (changed) recipe.

25 You Need: Leadership Points Turn in your sewing workbook Pencil Notebook Paper 2 pieces to start with

26 Cost Analysis How much does the shopping list cost? – Add up the prices of each ingredient How much does the recipe cost? – Determine the price for each ingredient as listed in the recipe (divide the cost by what you need) How much does each serving cost? – Divide the cost for the recipe by the number of serving the recipe makes

27 Example Problem (copy down) Olive Oil: $6.38 for 17 oz – 6 X 17=102tsp in a bottle Multiply the number of ounces by the number of tsp in an ounce – $6.38 102 = $0.06 per tsp Divide the cost of the food item by the number of tsp in the item – $0.06 X 2tsp = $0.12 for 2 tsp olive oil Multiply the cost of a single tsp by the number of tsp you need

28 Your Steps Spaghetti: – Find the total shopping cost (add up the prices of each ingredient) – Find the total shopping cost (Determine the price for each ingredient as listed in the recipe-divide the cost by what you need) – The cost per serving (Divide the cost for the recipe by the number of serving the recipe makes) – Done??? Change the yield to 6 servings. this is the math from Monday and yesterday

29 You Need: Turn in Leadership Points Turn in your sewing workbook work from yesterday Pencil Notebook Paper 2 pieces to start with

30 Your Steps Find the total shopping cost Find the total recipe cost The cost per serving Done??? Change the yield to 6 servings of spaghetti this is the math from Monday and yesterday

31 Dinner Out or In? Olive Garden for 4= $60-$80 – $15-$20 per person Your shopping list was only $35.04 Your individual recipe cost only $15.04 Each serving (each person) was fed for $3.76

32 You Need: Pencil Notebook Paper 2 pieces to start with

33 Quick Help: 1 ounce= 6 tsp 1 pound = 96 tsp 1 C = 48 tsp 1 stick of butter = ½ cup


Download ppt "We’ll Be In the Kitchen Soon!. K-W-L K: What you already know W: What you want to know/learn L: What you learned."

Similar presentations


Ads by Google