Download presentation
Presentation is loading. Please wait.
Published byArleen Webb Modified over 9 years ago
1
Module 1 Lesson 13 Interpret the quotient as the number of groups or the number of objects in each group using units of 3.
2
Click to Start! Sprint! Multiply or Divide by 2
3
____ ÷ 3 = 2 3 X 2 = _____ 6 6 3 X 3 = _____ 9 5 X 3 = _____ 15
4
Problem of the Day Mark spends $16 on 2 video games. Each game costs the same amount. Find the cost of each game. $16 ? 16 ÷ 2 = 8 Mark spent $8 on each video game!
5
Concept Development Three students equally share a pack of 12 pencils. How many pencils does each student get? 12 Pencils 3 students ? Pencils Each student gets 4 pencils!
6
A school buys 12 boxes of pencils. Each classroom gets 3 boxes. How many classrooms get boxes? Four classrooms get 3 boxes of pencils. 12 Boxes 3 boxes per classroom
7
15 ÷ 5 = 3 Write division sentences to represent each diagram. Label each tape diagram Write a word problem to to match each solution. 15 ÷ 3 = 5 5 15 5 5 3 3 3 3 3
8
PROBLEM SET Your Dog Did Not Eat It!
Similar presentations
© 2025 SlidePlayer.com. Inc.
All rights reserved.