Presentation is loading. Please wait.

Presentation is loading. Please wait.

Brought to you by: Mr. Torres. Fractions, Decimals & Percents Ratios and Unit Rates ProportionsTry My Luck! 100 200 300 400 500.

Similar presentations


Presentation on theme: "Brought to you by: Mr. Torres. Fractions, Decimals & Percents Ratios and Unit Rates ProportionsTry My Luck! 100 200 300 400 500."— Presentation transcript:

1 Brought to you by: Mr. Torres

2 Fractions, Decimals & Percents Ratios and Unit Rates ProportionsTry My Luck! 100 200 300 400 500

3 Fractions/Decimals/Percents for $100 CLICK FOR ANSWER  Question: Brian made 7 out of 10 shots during a basketball game. How is that expressed as a fraction?

4 A: Fractions/Decimals/Percents for $100 RETURN TO BOARD  Answer: 7 10

5 Fractions/Decimals/Percents for $200 CLICK FOR ANSWER  Question: Sandy got 16 questions correct on a test containing 20 questions. Write this as a decimal in simplest form.

6 A: Fractions/Decimals/Percents for $200 RETURN TO BOARD  Answer: 80%

7 Fractions/Decimals/Percents for $300 CLICK FOR ANSWER  Question: Change the following from fraction to decimal 4 20

8 A: Fractions/Decimals/Percents for $300 RETURN TO BOARD  Answer: 20%

9 Fractions/Decimals/Percents for $400 CLICK FOR ANSWER  Question: What percent of this grid is shaded?

10 A: Fractions/Decimals/Percents for $400 RETURN TO BOARD  Answer: 73%

11 Fractions/Decimals/Percents for $500 CLICK FOR ANSWER  Question: What section of the circle (in percent) does PURPLE represent?

12 A: Fractions/Decimals/Percents for $500 RETURN TO BOARD  Answer: 25%

13 Ratios/Unit Rates for $100 CLICK FOR ANSWER  Question: Find the value that makes the ratios equal: 7:9, 28:__

14 A: Ratios/Unit Rates for $100 RETURN TO BOARD  Answer: 36

15 Ratios/Unit Rates for $200 CLICK FOR ANSWER  Question: There were 16 girls and 9 boys. Write the ratio of boys to girls in 3 different ways.

16 A: Ratios/Unit Rates for $200 RETURN TO BOARD  Answer: 9 to 16 9:16 9/16

17 Ratios/Unit Rates for $300 CLICK FOR ANSWER  Question: Cedric measured his pulse for 3 minutes and counted 240 beats. Find the unit rate.

18 A: Ratios/Unit Rates for $300 RETURN TO BOARD  Answer: 240 beats = 80 beats 3 minutes 1 minute

19 Ratios/Unit Rates for $400 CLICK FOR ANSWER  Question: Who got the better deal? Vanessa bought 20 lbs of apples at $10. Fabiola bought 5 lbs of apples at $4.

20 A: Ratios/Unit Rates for $400 RETURN TO BOARD  Answer: Vanessa: 20 lbs for $10 = 0.50/each Fabiola: 5 lbs for $4 = 0.80/each VANESSA GOT A BETTER DEAL.

21 Ratios/Unit Rates for $500 CLICK FOR ANSWER  Question: You can use a _________ to compare part to a part or part to a whole.

22 A: Ratios/Unit Rates for $500 RETURN TO BOARD  Answer: RATIO

23 Proportions for $100 CLICK FOR ANSWER  Question: At the recent New Moon premiere, there were 3 adults for every 5 teenagers. If there are 100 teenagers, how many adults were there?

24 A: Proportions for $100 RETURN TO BOARD  Answer: 60 adults

25 Proportions for $200 CLICK FOR ANSWER  Question: Andrew is creating school supply packages. He put 8 pens and 6 pencils in each supply package. If he used 480 pens in the school supply packages, how many pencils were used?

26 A: Proportions for $200 RETURN TO BOARD  Answer: 60 pencils

27 Proportions for $300 CLICK FOR ANSWER  Question: PetsMart has limited space available for cages. The store keeps the ratio of gerbils to dogs as 5 to 2. If the store has 34 gerbils, about how many dogs does the store have available for purchase?

28 A: Proportions for $300 RETURN TO BOARD  Answer: About 14.

29 Proportions for $400 CLICK FOR ANSWER  Question: Irene ordered 2 cases of Ozarka water bottles. Each case contains 10 packages of water and each package contains 6 bottles. How many bottles did Irene order?

30 A: Proportions for $400 RETURN TO BOARD  Answer: 120

31 Proportions for $500 CLICK FOR ANSWER  Question: Mr. Torres had 12 Dr. Pepper cans and 9 Coca-Cola cans in the fridge in the morning. At the end of the day, he had only 3 Dr. Pepper cans and 6 Coca-Cola cans. What is the ratio of Dr. Pepper cans to Coca-Cola cans that were drank? (simplify)

32 A: Proportions for $500 RETURN TO BOARD  Answer: 3 to 1

33 Problem Solving for $100 CLICK FOR ANSWER 

34 A: Problem Solving for $100 RETURN TO BOARD 

35 Problem Solving for $200 CLICK FOR ANSWER 

36 A: Problem Solving for $200 RETURN TO BOARD 

37 Problem Solving for $300 CLICK FOR ANSWER 

38 A: Problem Solving for $300 RETURN TO BOARD 

39 Problem Solving for $400 CLICK FOR ANSWER 

40 A: Problem Solving for $400 RETURN TO BOARD 

41 Problem Solving for $500 CLICK FOR ANSWER 

42 A: Problem Solving for $500 RETURN TO BOARD 

43 Try My Luck for $100 CLICK FOR ANSWER  Question: Jamar mixed a certain shade of purple paint using 4 parts red paint to 3 parts blue pant. Finish the table to represent how Jamar might have mixed his paint. Red Paint 816 Blue Paint 6915

44 A: Try My Luck for $100 RETURN TO BOARD  Red Paint 8121620 Blue Paint 691215 Answer:

45 Try My Luck for $200 CLICK FOR ANSWER  Question: Jorge is making punch for a school party. The recipe calls for 4 cups of fruit punch for every 3 quarts of Sprite. If he has 16 cups of fruit punch, how many quarts of Sprite will he need?

46 A: Try My Luck for $200 RETURN TO BOARD  Answer: 12 quarts of Sprite

47 Try My Luck for $300 CLICK FOR ANSWER  Question: Kroger assembled 45 fruit baskets. In the fruit baskets, there were a total of 45 pineapples, 180 oranges, 135 apples, and 225 bananas. What is the ratio of bananas to pineapples? Write your answer in simplest form.

48 A: Try My Luck for $300 RETURN TO BOARD  Answer: 5 to 1 (bananas to pineapples)

49 Try My Luck for $400 CLICK FOR ANSWER  Question: Paul has a DVD collection. The table shows the types of DVDs and the number of each type in his collection. Which ratio accurately compares the number of horror DVDs to the total number of DVDs in Paul’s collection? Write your answer in simplest form. TypeNumber Horror3 Autobiography6 Comedy5 Mystery4

50 A: Try My Luck for $400 RETURN TO BOARD  Answer: 1 to 6

51 Try My Luck for $500 CLICK FOR ANSWER  Question: Amy’s car averages 20 miles to the gallon. Use the table below to determine how many miles Amy drove during the 3 weeks. WeekGas Usage (gallons) 110 26 38

52 A: Try My Luck for $500 RETURN TO BOARD  Answer: 480 miles


Download ppt "Brought to you by: Mr. Torres. Fractions, Decimals & Percents Ratios and Unit Rates ProportionsTry My Luck! 100 200 300 400 500."

Similar presentations


Ads by Google