Presentation is loading. Please wait.

Presentation is loading. Please wait.

Moles in a Gas  1 mole of gas takes up 22.4 L of space at standard temperature and pressure.  Conversion factor - 1 mole = 22.4 L  Remember this is.

Similar presentations


Presentation on theme: "Moles in a Gas  1 mole of gas takes up 22.4 L of space at standard temperature and pressure.  Conversion factor - 1 mole = 22.4 L  Remember this is."— Presentation transcript:

1 Moles in a Gas  1 mole of gas takes up 22.4 L of space at standard temperature and pressure.  Conversion factor - 1 mole = 22.4 L  Remember this is for a gas only  Standard Temperature and Pressure (STP)  Temp = 0 o C  Pressure = 1 atm (atmosphere)  1 atmosphere is defined as the amount of pressure the earth’s atmosphere places on you at sea level  1 mole of gas takes up 22.4 L of space at standard temperature and pressure.  Conversion factor - 1 mole = 22.4 L  Remember this is for a gas only  Standard Temperature and Pressure (STP)  Temp = 0 o C  Pressure = 1 atm (atmosphere)  1 atmosphere is defined as the amount of pressure the earth’s atmosphere places on you at sea level

2 Calculations w/ molar volume  Determine the volume, in liters, of 0.60 mol SO 2 gas at STP.  Answer -  0.60 mol SO 2 22.4 L SO 2 1 mol SO 2 = 13 L SO 2  Determine the volume, in liters, of 0.60 mol SO 2 gas at STP.  Answer -  0.60 mol SO 2 22.4 L SO 2 1 mol SO 2 = 13 L SO 2

3 Calculations w/ molar volume Your Turn  How many atoms of He are contained in your party balloon if the balloon takes up 4.2 L of space? Of course, this is one cold party, as it would be help at STP.  Answer -  4.2 L He 6.02x10 23 atoms He 22.4 L = 1.1x10 23 atoms He  How many atoms of He are contained in your party balloon if the balloon takes up 4.2 L of space? Of course, this is one cold party, as it would be help at STP.  Answer -  4.2 L He 6.02x10 23 atoms He 22.4 L = 1.1x10 23 atoms He


Download ppt "Moles in a Gas  1 mole of gas takes up 22.4 L of space at standard temperature and pressure.  Conversion factor - 1 mole = 22.4 L  Remember this is."

Similar presentations


Ads by Google