Download presentation
Presentation is loading. Please wait.
Published byAmberly Peters Modified over 9 years ago
1
Pre-Algebra 7-3 Analyze Units Warm Up Find each unit rate. 1. Jump rope 192 times in 6 minutes 2. Four pounds of bananas for $2.36 3. 16 anchor bolts for $18.56 4. 288 movies on 9 shelves 32 jumps/min $0.59/lb $1.16/bolt 32 movies/shelf Pre-Algebra 7-3 Analyze Units
2
Pre-Algebra 7-3 Analyze Units Learn to use one or more conversion factors to solve rate problems.
3
Pre-Algebra 7-3 Analyze Units Vocabulary conversion factor
4
Pre-Algebra 7-3 Analyze Units The conversion factor must introduce the unit desired in the answer and must cancel the original unit so that the unit desired is all that remains. Helpful Hint
5
Pre-Algebra 7-3 Analyze Units Find the appropriate factor for each conversion. Additional Example 1: Finding Conversion Factors A. feet to yards B. pounds to ounces There are 3 feet in 1 yard. There are 16 ounces in 1 pound.
6
Pre-Algebra 7-3 Analyze Units Try This: Example 1 Find the appropriate factor for each conversion. A. minutes to seconds B. hours to days There are 60 seconds in 1 minute. There are 24 hours in 1 day.
7
Pre-Algebra 7-3 Analyze Units Lesson Quiz Find the appropriate factor for each conversion. 1. kilograms to grams 2. pints to gallons 3. You drive 136 miles from your house to your aunt’s house at the lake. You use 8 gallons of gas. How many yards does your car get to the gallon?
Similar presentations
© 2025 SlidePlayer.com. Inc.
All rights reserved.