Presentation is loading. Please wait.

Presentation is loading. Please wait.

Percent Composition, Empirical Formulas, Molecular Formulas

Similar presentations


Presentation on theme: "Percent Composition, Empirical Formulas, Molecular Formulas"— Presentation transcript:

1 Percent Composition, Empirical Formulas, Molecular Formulas

2 So… Percent Composition Part _______ Percent = x 100% Whole
Percent Composition – the percentage by mass of each element in a compound Part _______ Percent = x 100% Whole So… Percent composition of a compound or = molecule Mass of element in 1 mol ____________________ x 100% Mass of 1 mol

3 Percent Composition Molar Mass of KMnO4 K = 1(39.1) = 39.1
Example: What is the percent composition of Potassium Permanganate (KMnO4)? Molar Mass of KMnO4 K = 1(39.1) = 39.1 Mn = 1(54.9) = 54.9 O = 4(16.0) = 64.0 MM = 158 g

4 Percent Composition Molar Mass of KMnO4 = 158 g 39.1 g K % K x 100 =
Example: What is the percent composition of Potassium Permanganate (KMnO4)? Molar Mass of KMnO4 = 158 g 39.1 g K % K x 100 = 24.7 % 158 g 54.9 g Mn 34.8 % x 100 = % Mn 158 g K = 1(39.10) = 39.1 64.0 g O x 100 = 40.5 % Mn = 1(54.94) = 54.9 % O 158 g O = 4(16.00) = 64.0 MM = 158

5 Percent Composition Determine the percentage composition of sodium carbonate (Na2CO3)? Molar Mass Percent Composition 46.0 g x 100% = 43.4 % Na = 2(23.00) = 46.0 C = 1(12.01) = 12.0 O = 3(16.00) = 48.0 MM= g % Na = 106 g 12.0 g x 100% = 11.3 % % C = 106 g 48.0 g x 100% = 45.3 % % O = 106 g

6 Percent Composition Determine the percentage composition of ethanol (C2H5OH)? % C = 52.13%, % H = 13.15%, % O = 34.72% _______________________________________________ Determine the percentage composition of sodium oxalate (Na2C2O4)? % Na = 34.31%, % C = 17.93%, % O = 47.76%

7 Percent Composition Calculate the mass of bromine in 50.0 g of Potassium bromide. 1. Molar Mass of KBr K = 1(39.10) = 39.10 Br =1(79.90) =79.90 MM = 119.0 2. 79.90 g ___________ = 119.0 g x 50.0g = 33.6 g Br

8 Percent Composition Calculate the mass of nitrogen in 85.0 mg of the amino acid lysine, C6H14N2O2. 1. Molar Mass of C6H14N2O2 C = 6(12.01) = 72.06 H =14(1.01) = 14.14 N = 2(14.01) = 28.02 O = 2(16.00) = 32.00 MM = 146.2 2. 28.02 g ___________ = 0.192 146.2 g x 85.0 mg = 16.3 mg N

9 Formulas Percent composition allow you to calculate the simplest ratio among the atoms found in compound. Empirical Formula – formula of a compound that expresses lowest whole number ratio of atoms. Molecular Formula – actual formula of a compound showing the number of atoms present Examples: C6H12O6 - molecular C4H10 - molecular C2H5 - empirical CH2O - empirical

10 Formulas Is H2O2 an empirical or molecular formula?
Molecular, it can be reduced to HO HO = empirical formula

11 Calculating Empirical Formula
An oxide of aluminum is formed by the reaction of g of aluminum with g of oxygen. Calculate the empirical formula. 1. Determine the number of grams of each element in the compound. 4.151 g Al and g O 2. Convert masses to moles. 1 mol Al 4.151 g Al = mol Al 26.98 g Al 1 mol O 3.692 g O = mol O 16.00 g O

12 Calculating Empirical Formula
An oxide of aluminum is formed by the reaction of g of aluminum with g of oxygen. Calculate the empirical formula. 3. Find ratio by dividing each element by smallest amount of moles. moles Al = mol Al 0.1539 moles O = mol O 0.1539 4. Multiply by common factor to get whole number. (cannot have fractions of atoms in compounds) O = x 2 = 3 Al = x 2 = 2 therefore, Al2O3

13 Calculating Empirical Formula
A g sample of cobalt reacts with g chlorine to form a binary compound. Determine the empirical formula for this compound. 4.550 g Co 1 mol Co = mol Co 58.93 g Co 1 mol Cl 5.475 g Cl = mol Cl 35.45 g Cl mol Co mol Cl = 1 = 2 CoCl2

14 Calculating Empirical Formula
When a g sample of iron metal is heated in air, it reacts with oxygen to achieve a final mass of g. Determine the empirical formula. Fe = g O = g – g = g 1 mol Fe 2.000 g Fe = mol Fe 55.85 g Fe 1 mol O 0.573 g O = mol Fe 16.00 g 1 : 1 FeO 14

15 Calculating Empirical Formula
A sample of lead arsenate, an insecticide used against the potato beetle, contains g lead, g of hydrogen, g of arsenic, and g of oxygen. Calculate the empirical formula for lead arsenate. 1 mol Pb g Pb = mol Pb 207.2 g Pb gH 1 mol H = mol H 1.008 g H 1 mol As g As = mol As 74.92 g As 1 mol O 0.4267g Fe = mol O 16.00 g O

16 Calculating Empirical Formula
A sample of lead arsenate, an insecticide used against the potato beetle, contains g lead, g of hydrogen, g of arsenic, and g of oxygen. Calculate the empirical formula for lead arsenate. mol Pb = mol Pb mol H = 1.00 mol H PbHAsO4 mol As = mol As mol O = mol O

17 Calculating Empirical Formula
The most common form of nylon (Nylon-6) is 63.38% carbon, 12.38% nitrogen, 9.80% hydrogen and 14.14% oxygen. Calculate the empirical formula for Nylon-6. Step 1: In g of Nylon-6 the masses of elements present are g C, g n, 9.80 g H, and g O. Step 2: 63.38 g C 1 mol C 9.80 g H 1 mol H = mol C = 9.72 mol H 12.01 g C 1.01 g H 12.38 g N 1 mol N = mol N 14.01 g N 14.14 g O 1 mol O = mol O 16.00 g O

18 Calculating Empirical Formula
The most common form of nylon (Nylon-6) is 63.38% carbon, 12.38% nitrogen, 9.80% hydrogen and 14.14% oxygen. Calculate the empirical formula for Nylon-6. Step 3: 5.302 mol C = mol C 6:1:11:1 0.8837 mol N = mol N 0.8837 C6NH11O 9.72 mol H = 11.0 mol H 0.8837 mol O = mol O 0.8837

19 Calculating Molecular Formula
A white powder is analyzed and found to have an empirical formula of P2O5. The compound has a molar mass of g. What is the compound’s molecular formula? Step 3: Multiply Step 1: Molar Mass P = 2 x g = 61.94g O = 5 x 16.00g = g g (P2O5)2 = P4O10 Step 2: Divide MM by Empirical Formula Mass g = 2 141.94g

20 Calculating Molecular Formula
A compound has an experimental molar mass of 78 g/mol. Its empirical formula is CH. What is its molecular formula? (CH)6 = C = g H = g 13.01 g C6H6 78 g/mol = 6 13.01 g/mol


Download ppt "Percent Composition, Empirical Formulas, Molecular Formulas"

Similar presentations


Ads by Google